szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

A súlyos epilepsziás rohamok hosszát, illetve azok előfordulási esélyét csökkenti egy új japán fejlesztés, számolt be erről a New Scientist egy fejlesztésekkel kapcsolatos blogja. Az ötlet egyelőre sebészi beavatkozást igényel, az eszköz darabjait nemcsak az agyban, hanem a koponya külső részén is el kell helyezni.

© newscientist.com

Az agy hőmérséklete képesen vészesen megemelkedni, amikor az agysejtek természetellenesen izgatott, lázhoz közeli állapotba kerülnek, például epilepsziás rohamok esetén. Ilyenkor egyfajta negatív visszacsatolás jön létre: minél magasabb a hőmérséklet, annál több ideg sül félre és annál súlyosabbá is válnak a rohamok. Az ilyen módon fokozódó állapotokat úgy lehet megállítani, ha az agy érintett területeit lehűtik.

Takashi Saito és társai a Yamaguchi Egyetemen ezen rohamok orvoslására hoztak létre egy olyan hőcsövet, amelyet sebészi úton helyeztek az agyba. A hőcső az agyban egy dróthoz és azon keresztül egy hűtőként működő fémlaphoz csatlakozik, másik fele pedig a koponya külső részére helyezett hűtőbordára. A készülék elvezeti az agyból a felesleges hőt, hűvösen tartja és csökkenti a rohamok esélyét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Hetekkel hamarabb is észlelhető az asztmaroham

A pittsburghi egyetem kutatói olyan érzékelőt fejlesztettek ki, amellyel az asztmarohamokat kitörésük előtt több héttel is jelezhetik. A kézben is hordozható készülékkel a páciensek orvosok jelenléte nélkül is ellenőrizhetik magukat.