szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Feledékenység elleni segédeszközként aposztrofálta Tacuja Harada azt a videoszemüveget, amely rögzít mindent, amire viselője ránéz. A tokiói egyetem kutatója Cyber Goggles-nek nevezte készülékét, szerinte az ember ennek birtokában már semmit sem hagy otthon.


A szemüveg nemcsak rögzíti a tárgyakat, hanem ezeket felismeri és nevet is ad ezeknek. A tárgyakból (és egyúttal a rögzített felvételekből) egy adatbázist épít fel, amelyben kulcsszavakkal lehet keresni.


A Cyber Goggles-ban elhelyezett kamera a felhasználó hátára kötött számítógépre küldi a rögzített videoanyagot. Ezt a gép egy ultragyors képfelismerő szoftverrel végigelemzi, a tárgyaknak nevet ad, majd elraktározza azokat. Így később, amikor a felhasználó beüt egy kulcsszót, az annak megfelelő tárgyak az odavágó videorészletben megjelennek a jobb lencse melletti LCD-képernyőn.

Mindezt a tokiói egyetemen demonstrálta Harada professzor hatvan, a mindennapi életből kiragadott tárggyal. Utólag elmondta, természetesen nemcsak feledékenység ellen jó a találmány, hiszen a szemüveghez kötött képfelismerő és -feldolgozó technológia videoanyagok szűrésénél is vizsgálatánál is igen jól lehet, valamint az emberként viselkedő robotok fejlesztése során is hasznát vehetik ennek a megoldásnak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Mit tehetünk a szemünkért?

Négyszáz vizsgálati ponton lehet országszerte ingyenes látásvizsgálatot és szaktanácsadást kérni októberben.

MTI Tech

Állkapcsos távirányító

Japán kutatók bejelentették, hogy újfajta távirányítót fejlesztettek ki: az eszköz irányítója állkapcsának mozgatásával adhat ki egyszerű utasításokat.

hvg.hu Kult

Földöntúli moraj Linz utcáin

Az osztrák iparváros központjában egy templom elé telepített mesterséges plázs és egy több mint tizenkétezer látogatót vonzó turistautca között morog vészjóslóan az idei év egyik legígéretesebb médiaművészeti munkája. Pablo Valbuena munkája legalább annyira árulkodik a madridi avantgarde ötletességéről, mint a számos katonai és orvosi fejlesztés mögött álló technológiáról, az úgynevezett kibővített valóságról.