Bemutatták Japánban az emlékező szemüveget

Feledékenység elleni segédeszközként aposztrofálta Tacuja Harada azt a videoszemüveget, amely rögzít mindent, amire viselője ránéz. A tokiói egyetem kutatója Cyber Goggles-nek nevezte készülékét, szerinte az ember ennek birtokában már semmit sem hagy otthon.

  • hvg.hu hvg.hu
Bemutatták Japánban az emlékező szemüveget


A szemüveg nemcsak rögzíti a tárgyakat, hanem ezeket felismeri és nevet is ad ezeknek. A tárgyakból (és egyúttal a rögzített felvételekből) egy adatbázist épít fel, amelyben kulcsszavakkal lehet keresni.


A Cyber Goggles-ban elhelyezett kamera a felhasználó hátára kötött számítógépre küldi a rögzített videoanyagot. Ezt a gép egy ultragyors képfelismerő szoftverrel végigelemzi, a tárgyaknak nevet ad, majd elraktározza azokat. Így később, amikor a felhasználó beüt egy kulcsszót, az annak megfelelő tárgyak az odavágó videorészletben megjelennek a jobb lencse melletti LCD-képernyőn.

Mindezt a tokiói egyetemen demonstrálta Harada professzor hatvan, a mindennapi életből kiragadott tárggyal. Utólag elmondta, természetesen nemcsak feledékenység ellen jó a találmány, hiszen a szemüveghez kötött képfelismerő és -feldolgozó technológia videoanyagok szűrésénél is vizsgálatánál is igen jól lehet, valamint az emberként viselkedő robotok fejlesztése során is hasznát vehetik ennek a megoldásnak.
Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.