A brit védelmi tudományos és technológiai laboratóriumban végzett kísérleteket a brit védelmi tárca finanszírozta. A kutatások olyan védőruha kifejlesztését célozták, amelyek megóvják a katonákat a vegyi fegyverek hatásától - olvasható a BBC hírei között.
A technológia fluorvegyület ionizálásán alapul, amelynek gerjesztett molekulái egymás után szép sorjában hozzákapcsolódnak az anyag rostjaihoz. Mivel a vegyi bevonat rostonként képződik s nem alkot összefüggő takarót, a szálak közötti rések áteresztik a levegőt, az anyag lélegzik.
Az eljárást megvásárolta egy cipőgyártó, amely a napokban mutatja be Londonban az első újfajta vízhatlan lábbeliket.
"Az átlagos vízhatlan cipők esetében a belsejükben képeznek bevonatot. Ez olyan, mintha egy műanyag zacskót helyeznénk a lábbelibe: a víz ugyan nem juthat be a cipőbe, ám a bent képződő hő és az izzadság sem párologhat el" - hangsúlyozta Ian Robbins, az új termék kereskedelmi promócióját végző P2i cég üzletfejlesztési igazgatója.
Az új eljárásnak alávetett alapanyagokat légáteresztő-képességre is tesztelték: mint kiderült, az ilyen lábbelik paraméterei százszor jobbak, mint a hagyományos technológiával gyártott vízhatlan cipőké. Vizsgálták a lábbelik hajlékonyságát és kopásállóságát is, megőrizték eredeti tulajdonságaikat százezer hajlítás után is. Az újféle anyag ráadásul "folttaszító", így könnyebb a tisztítása.
Ian Robins szerint egy pár cipő vízhatlanná tételéhez mindössze 0,1 gramm fluorvegyület szükséges, és az eljárás költsége néhány dollár, vagyis lényegesen kevesebbe kerül, mint a lábbeli belső bevonatának elkészítése. Az eljárás bármilyen más anyagon vagy felületen is alkalmazható.