szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Bevallom, ez a harmadik nekifutásom, hogy írjak erről a programról, és még most is...

Bevallom, ez a harmadik nekifutásom, hogy írjak erről a programról, és még most is inkább a Szubjektív rovatunkba tettem be, mint a Kipróbáltukba. Ennek az az oka, hogy egy erősen alfa állapotú kis alkalmazásról van szó, amely azonban gyorsan és ígéretesen fejlődik. Az éppen aktuális 0.9.2-es változatot pedig végre problémamentesen működésre bírtam én is, és így már merem ajánlani a vállalkozó kedvű olvasóknak. Nézzük meg együtt, mire lesz jó a „kör-dokk”.

Aki esetleg még nem találkozott hasonló programmal (ha állandó olvasónk, ez nem fordulhat elő :)), annak röviden: a Dock a OS X alkalmazásindítója, nagyjából megfelel a Windows Tálcájának, csak épp kényelmesebb annál. Windowsra is van belőle bőven, de ilyet, mint a Circle Dock, még nem nagyon láthattunk.
Ahogy azt a neve is mutatja, a Circle Dock nem a képernyő valamelyik szélén, hosszan elterülve használható, hanem bárhol - de leginkább középen - megjelenhet a képernyőn, kör alakban. Az F1 billentyűvel vagy a középső egérgombbal hívhatjuk el (esetleg rákattinthatunk a Tálcán ücsörgő ikonjára is) és ugyanígy tüntethetjük el.
Ha megjelent, egy kattintás a rajta tartott ikonokra, és elindul a kívánt program, megnyílik az áhított mappa, vagyis ugyanazt nyújtja, mint bármelyik átlagos Dock alkalmazás. Az egérgörgővel (vagy a kurzormozgató gombokkal) tekergethetjük is kedvünkre.
Az ikonok „felpakolás” egyszerű fogd és dobd művelet, felkapjuk az asztalról vagy az Intézőből a kívánt alkalmazást, parancsikont, mappát, dokumentumot, és ráhajítjuk a Circle Dockra. Ettől kezdve már egyetlen kattintással elérjük, ha előhívjuk kör-dokkunkat. Ha az adott alkalmazásnak vagy fájlnak eredetileg csúnya ikonja volt, lecserélhetjük egy jobb kattintással (Change ikon menüpont). A dokk külsejét is változtathatjuk a Settings menüben, s ugyanitt testre szabható a program megjelenése és működése is. Az is beállítható, hogy egy „körön” hány ikon férjen el maximálisan, s ha ezt túllépjük, újabb kört kapunk az eredetin kívül. 

Alapvetően nagyon látványos, kényelmesen használható és nincs útban, mivel csak akkor jön elő, ha hívjuk. Ezek a pozitívumok. A negatívum, hogy .NET alapú, így a használatához szükség van a Microsoft .NET 2.0 Frameworkre, és hát ennek köszönhetően kicsit nagy a memóriaéhsége. Telepítőprogram egyelőre nincs hozzá, a letöltött alkalmazást csak ki kell csomagolnunk és elindítanunk. Ha azt szeretnénk, hogy magától induljon el a Windowszal együtt, akkor erről nekünk kell gondoskodnunk (például úgy, hogy egy parancsikont adunk az Indítópulthoz).
Bár alfa verzióról van szó, az éppen aktuális build nálunk megbízhatóan futott, így próbálkozni már nyugodtan lehet vele. Kíváncsian várjuk a végleges verziót!


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!