szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA 2020-ig nem csak újra embert szeretne juttatni a Hold felszínére, de már az űrhajósok mindennapjaira is gondolnak, legalábbis ami az energiaellátást illeti.

Az A.T.H.L.E.T.E. a lakókapszula
energiaforrása már nukleáris lehet
© NASA
A Popular Science magazin értesülései szerint az amerikai űrügynökség a közelmúltban kezdte vizsgálni, hogy milyen módszerekkel lehetne a Hold felszínére telepített űrkolóniák számára elektromos áramot biztosítani. Az akkumulátorokat és az üzemanyagcellákat rövidtávú megoldásként lehet csak számításba venni, a napenergia pedig nem jelent folyamatos megoldást. Ezért a NASA vezérkara az atomenergiára szavazott.

A Fission Surface Power (FSP – felszíni maghasadási energia) projekt meglehetősen célratörő: Egy földfelszín alatti, urániummal üzemelő reaktor hőt termel, amely egy generátor segítségével szolgáltat áramot. A kisméretű szerkezet körülbelül 40 kilowattos teljesítményű, amely így képes biztosítani négy űrhajós energiaszükségleteit, emellett oxigént tudna kiemelni a Hold talajából és még a holdjárók működtetéséről is gondoskodna.

A NASA két változatot is vizsgál, az egyiket az ohiói SunPower nevű cég fejlesztette ki, ebben egy ellentétes dugattyú-rendszerrel működő motor dolgozik, amely összesen 12 kilowatt hasznosítására képes, a másik változatot a coloradói Barber-Nichols készítette, ez a változat egy nagysebességű turbinát és egy kompresszort köt össze egy generátorral. Az előző valamivel hatékonyabb az energiatermelés tekintetében, utóbbi azonban stabilabb, kevesebb hibalehetőséggel. A következő 12 hónap során a NASA az utolsó simításokat végzi el a kiválasztott modellen, amelyet aztán öt éven keresztül tesztelnek, igaz, a folyamat során atomreaktor helyett csupán egy elektromos hőforrás lesz majd a szerkezet szíve. 

„Bármelyik változat legyen is a győztes, az FSP tökéletes választás a Holdra” – magyarázta Jim Werner, az amerikai Energiaügyi Minisztérium Nemzeti Mérnök Laborjának projektmenedzsere. „Mivel az alkatrészek lassan és ritkán mozdulnak majd benne, akár nyolc évet is ki fog bírni karbantartás nélkül. Csak le kell helyezni és bekapcsolni, majd a küldetés végéig nem is kell már vele foglalkozni.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az atomenergia elengedhetetlen, de önmagában nem megoldás

A klímaváltozás féken tartásához az atomenergia térnyerése elengedhetetlen feltétel, de önmagában nem megoldás - mondta Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója egy tudományos konferencián Budapesten.

hvg.hu Tech

Milyen szaga van egy atomrobbanásnak?

Különös kiállítás nyílt egy brit egyetemen. A University of Sunderland kutatói olyan szagokat és illatokat állítottak elő, amelyeket már nem érezhetünk, vagy amelyeket nélkülük soha nem is érezhetnénk.

MTI Világ

Szimulált atomrobbantást vizsgáltak Kazahsztánban

A fegyverzetellenőrzés történetének legnagyobb szabású helyszíni gyakorlatát hajtották végre a nukleáris fegyverkísérletek teljes tilalmát elrendelő Átfogó Atomcsendszerződés szervezetének (CTBTO) ellenőrei a kazahsztáni Szemipalatyinszk körzetében, ahol egykoron a szovjet atomrobbantási kísérleteket végezték.

MTI Tech

Hat atomerőművel érne fel a vitatott brit árapály-gát

A világ legnagyobb árapály-erőművének megépítésével Nagy-Britannia olyan széndioxid-mentes áramforráshoz jutna, amely a szigetország energiaszükségletének öt százalékát fedezné. A kormány és ellenzék által egyaránt támogatott elképzelés azonban környezetvédők heves ellenállásba ütközik.

MTI Világ

Készítsen Ön is mini atomerőművet!

A „csináld magad” atomerőmű valamiféle utópiának tűnhet, de nem Frank Sanns pittsburghi amatőr tudós számára, aki saját garázsában állított össze egy hűtőszekrény méretűt. A görgőkből, csövekből, szelepekből álló készülék megpróbálja a magfúziót energiatermelésre használni.