szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Negyven éve, 1968. december 9-én mutatták be a mai számítógépes egerek ősét.

Az Engelbart-féle ős-egér
© AP
Az ötletgazda az idén 82 éves Douglas C. Engelbart, a kaliforniai Stanford Egyetem kutatóintézetének (SRI) munkatársa. Napra pontosan negyven éve egy San Franciscó-i konferencián mutatta be találmányát, amely nemigen hasonlított modern utódaihoz: egy ormótlan fadoboz volt az alján kerékkel, a tetején pedig egy nagy piros kattintógombbal.

A szakzsargonban mutatóeszköznek nevezett készüléket az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA megbízásából fejlesztették ki. Az egér elnevezés is az SRI-ben született, az ősegeret megépítő Bill English, az intézet főmérnöke használta először egy 1965-ös tanulmányában. Egy ötgombos billentyűzet is tartozott hozzá, amely hamar eltűnt a haszontalan találmányok süllyesztőjében.

Az egér Engelbart 1970-es szabadalmi leírása szerint "X-Y helyzetjelző képernyős rendszerhez". Nem ő gazdagodott meg belőle, mert a 3,541,541 sorszámon bejegyzett találmány szabadalmi oltalma lejárt, mielőtt meghódította a világot.

Az elsők között Steve Jobs ismerte fel a lehetőségeket, amelyek a számítógép-perifériák családjába tartozó eszközben rejlettek. Az informatikai legendárium szerint az Apple alapítójának 1979-ben a Xerox Szilícium-völgyi kutatólaboratóriumában megmutatták a mai személyi számítógépekre megszólalásig hasonlító Alto modellt, amelynek egérvezérlésű grafikus felhasználói felülete úgy megihlette az akkor még csak 23 éves fiatalembert, hogy a megoldást átemelte az Apple fejlesztéseibe. 1983-ban aztán megjelent az Apple Lisa, egy évvel később pedig az első Macintosh, amelynek sikere révén az egér bevonult a számítógépek alaptartozékai közé.

Az IBM-gépekkel kompatibilis első egérmodellt a svájci Logitech dobta piacra 1985-ben. A cég százmilliomodik készüléke 11 évvel később kelt el. A kilencvenes évek második felétől, a Windows 95 operációs rendszer megjelenése után az egérhasználat robbanásszerűen terjedt tovább. Az ötszázmilliós határt 2003-ban érte el a Logitech, és az eladások száma idén decemberben, az ősegér születése után negyven évvel meghaladta az egymilliárdot.

A találmány bemutatójának keddi évfordulóján a kaliforniai Szilícium-völgy krémje ünnepélyes fogadással tiszteleg Douglas C. Engelbart előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Shake

Az 5 legérdekesebb kütyü nyaraláshoz

A XXI. század technikai vívmányai alapvetően a szórakoztatást szolgálják, és lássuk be, nincs is ezzel semmi baj. Még utazás és nyaralás közben sem, elvégre nem mindenki szereti hátra hagyni a civilizációt, ha elmenekül otthonról. Lássuk, mik is azok az ötletes high-tech kütyük, amelyek a nyári kikapcsolódást teszik színesebbé, könnyebbé, vagy éppen csak viccesebbé!

hvg.hu Tech

Hogyan használhatunk webes alkalmazásokat böngésző nélkül?

Aki a Google Mailt használja levelezőnek vagy a Google Calendart határidőnaplónak, esetleg a Flickrn keresztül osztja meg digitális felvételeit, biztosan gondolt már arra, hogy jó lenne ezeket a webalapú szolgáltatásokat olyan egyszerűen elérni, mint a számítógépünkön tárolt programokat.