szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meglepő interjút adott a Gamedaily weboldalnak Jason Holtman, a Steam üzleti fejlesztési igazgatója. Holtman ugyanis nem elítélte a szoftverkalózokat, hanem rámutatott: ne csodálkozzanak a kiadók, hogy másolják szoftvereiket, sok országban ugyanis sokkal később vehetik meg a rajongók a régóta várt játékokat.


Steam: 2004-től napjainkig
A Valve által működtetett, 15 millió felhasználó által használt szoftver nemcsak olyan platform, amin keresztül játékokat vásárolhatunk, hanem egy közösségbe kerülünk, ahol hasonló érdeklődésűekkel együtt játszhatunk, illetve figyelemmel kísérhetjük az egyes játékosokhoz kötődő eredményeket is.
Holtman elmondása szerint jelenleg több PC van a piacon, mint az összes játékkonzol együttvéve: csak 2007-ben 255 millió új számítógépet vásároltak, mindeközben az elemzők hajlamosak inkább csak a konzolok oldaláról vizsgálni a jelenlegi játékipart. Aki a neten van, annak PC-je is van, mondja Holtman, aki tovább is ugrik egy lépéssel: az online eladások lassan lenyomják a bolti értékesítést, ez pedig nem tekinthető sem kannibalizációnak, sem szerepváltásnak, egyszerűen csak egy emelkedő hullámról van szó.

A Steam statisztikáiból kiderül: kapcsolt platformmal állunk szemben, hiszen amikor például a Day of Defeat játékhoz kapcsolódott akció, nemcsak megugrottak, hanem 28 százalékkal voltak nagyobbak a bolti eladások a Steam digitális eladásainál. Holtman szerint még nem lehet megjósolni pontosan, hol vásárolnak az emberek, csak az biztos, hogy a több tartalom jobb eladásokat generál.

Sokak számára meglepő volt, amit Holtman a kalózkodással kapcsolatban állított: szerinte a kalózok nem megfelelően kiszolgált fogyasztók, akiket meg kell ragadni ahhoz, hogy fizessenek. Oroszországban a Steam képviselője szerint például azért magas a kalózszoftverek aránya, mivel az ottani fiatalok olvasottak, figyelemmel kísérik a játékok boltba kerülésének időpontjait, de hiába szeretnék az izgalmasabb szoftvereket megvásárolni, ha az orosz verziók sorra fél évvel később kerülnek a boltokba - a Valve által értékesített szoftvereket kevesebben is másolják, mióta Moszkvában és Szentpétervárott már oroszul is le lehet ezeket tölteni a Steamről az angol verzió mellett. Holtman rá is mutatott: rengeteg fel nem fedezett vásárló van, a kiadók ugyanis Amerika mellett főként Nyugat-Európára koncentrálnak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!