szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A metaanyagok olyan különleges anyagok, amelyeknek tulajdonságait nem csupán a fizikai alapanyag, hanem a kialakítás és az anyagszerkezet is megszabja. Az első láthatatlanná tevő köpeny tervezője most olyan szoftvert írt, amivel meg lehet gyorsítani a metaanyagok tervezését. A rejtőberendezés legújabb változatát mindössze tíz napba tellett lemodellezni.


Az új technológiát David R. Smith, a Duke Egyetem kutatója, az első láthatlanná tevő köpeny tervezője és Tai Jun Cui, kínai kutatótársa fejlesztette ki. A "köpeny" az 1-18 GHz szélessávú tartományban működik, a felületére érkező részecskék legtöbbjét képes kezelni, azaz elmondható róla, hogy csak kis százalékban veszteséges. Mindezzel a számos szkeptikust is el lehet hallgattatni, akik szerint az ilyen köpenyek veszteségesek és nem képesek szélessávban működni, említi meg John Pendry fizikus, aki a láthatlanná tevő köpenyek mögött húzódó elméleti kutatásokat jegyzi. 

Maga a köpeny egy olyan 50x10 centiméteres alapterületű, 1 centiméter magas "doboz", amely hatszáz rézkomponensből áll össze: a trükk abban rejlik, hogy az egyes komponensek mekkorák, milyen alakúak és miként vannak elrendezve. Az első láthatatlanná tevő köpenyben tíz ilyen volt, ezek tulajdonságait számítógéppel modellezték - egy 600 darabos készülék tervezése a hagyományos számítási módszerekkel hónapokat vett volna igénybe, az ehhez szükséges matematikai számítások ugyanis roppantul bonyolultak. 

A kutatók azonban olyan algoritmusokkal álltak elő, amelyek birtokában gyorsítani lehet a számolást és amikkel megjósolható, hogyan lép kapcsolatba a fény mágneses és elektromos komponenseivel egy adott alakú összetevő. E számítási módszerekkel más metaanyagokat is gyorsabban lehet modellezni, többek között azokat is, amelyekből hiperlencséket lehet készíteni, olyanokat, amelyek még a normális lencsék által össze nem gyűjtött fényt is összegyűjtik - sőt, nem lehetetlen a még erősebb napelemek készítése sem a segítségükkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Láthatlansággal védenék az olajfúrókat a cunamitól

Japán, amerikai és brit tudósok jó ideje kutatják már annak a módját, hogy miként lehet kisebb tárgyakat, embereket, illetve hadijárműveket láthatatlanná tenni az emberei szem számára. A kisebb tárgyak esetén működő technológiáról most kiderült, alkalmas lehet partvonalak és olajfúrók védelmére is szélsőséges időjárás idején.

hvg.hu Tech

Létezhet láthatatlan autó, kamion és repülőgép is

Hongkongi fizikusok rájöttek, hogyan lehet olyan láthatatlanná tévő köpenyt alkotni, ami nemcsak úgy torzítja el a fényt egy tárgy körül, hogy azt ne lehessen látni, hanem ki is lehet látni a köpeny mögül, ami eddig lehetetlen volt. A titok nyitja egy úgynevezett "komplementer tárgy".