szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Japánban nem webcímeket helyeznek el hirdetések mellett, hanem egy fekete-fehér, apró négyzetekből összeállított képet, amelyekbe webcímet, telefonszámot, rövid szövegeket kódoltak: ezeket könnyen ki lehet nyerni egy kamerás mobillal és egy szoftverrel. A megoldást továbbfejlesztették: hamarosan úgy is installálhatunk programokat a mobilra, hogy lefotózunk egy képet.


A telefonos vagy internetes hálózat ugyanis nem mindig elérhető, nem elég gyors, vagy bizonyos esetekben nem a legjobb mód arra, hogy programokat (vagy bármilyen más tartalmat) töltsünk le egy mobiltelefonra. Ezekben az esetekben segíthet az "Over the Paper", azaz papíron keresztüli tartalomszórás, amely papírra (vagy bármilyen más felületre) nyomtatott 2D vonalkódokon alapul. Elég lesz egy kamerás mobillal lefotózni az adott (a szokásos QR-kódhoz képest sokkal sűrűbb nyomású, tehát több információt tartalmazó) képet, a QR-olvasó program pedig egyszerűen installálja a képből kiolvasott programot a telefonra. A QRlet néven is terjedő megoldást februárban mutatta be a barcelonai Mobile World Congress szakmai találkozón az Aplix cég.

A QR mindeközben nemcsak az IT- és szórakoztatóiparban, valamint a médiában terjedt el: az Ishi no Koe sírkőgyártó cég tavaly márciusban jelentette be, hogy 2D QR-kódokkal ellátott sírköveket készít, amelyeknek vonalkódkockájában képeket és közérdekű információkat lehetne tárolni az elhunytakról. Mindeközben a sírkő érzékelné, hogy az egyes kódokat mikor olvasták le, így a családtagok azt is nyomon tudnák követni, hogy mikor látogatták meg az egyes emlékhelyeket.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!