szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Planetary Skin néven indít a NASA és a Cisco egy olyan közös projektet, amelynek keretén belül a világban elhelyezett környezeti szenzorokból kinyert adatokat értelmezzük. Az így készülő kimutatásokkal hatékonyabban kezelhetjük a természetes erőforrásokat és a környezeti veszélyeket is.


A NASA és a Cisco projektje a Planetary Skin nevet kapta, utalva azokra a Földet behálózó információs rétegekre, amelyeket sok esetben eddig csupán építettünk és növeltünk, de nem csapoltuk meg azokat, nem vontunk le belőlük semmilyen következtetést.

A Planetary Skin a bejelentések szerint olyan összefogáson alapuló online platformnak ígérkezik, amely műholdas és szenzorokból származó adatokat gyűjt össze, ezeket elemzi és így értelmezi bolygónk környezeti viszonyait - a beérkező adatokat olyan információs csomaggá akarják alakítani, amely érthető a kormányok és az üzleti élet szereplői számára. A remények szerint az ezen információkból összeállított jelentések segítségével az érintettek jobban tudnak adaptálódni a klímaváltozáshoz, valamint hatékonyabban tudják majd kezelni a biomasszát, a víztartalékokat vagy más természetes erőforrásokat.

Az összefogás első eredménye az ún. Rainforest Skin lesz, ami a világ esőerdőit hálózza majd be és többek között azt figyeli, hogy miként lehet a széndioxid-szint változásait követni és ahhoz alkalmazkodni. Az elkövetkező 18 hónapban több hasonló projekt is várható, amely majd a tengerszintek emelkedésével, a járványok terjedésével és az árvizekkel kapcsolatban építenek fel információs hálókat. Mindezen projektekhez a NASA és a Cisco munkatársain kívül bankok, nemzetközi kormányszervek és egyetemek is csatlakoznak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!