szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A válság idején fontos a munkahelyek megőrzése a kutatás-fejlesztés, innováció területén is - mondta Kolber István kutatás-fejlesztési államtitkár pénteken, a kormányszóvivői tájékoztatón Budapesten.

Elmondta, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) 1,6 milliárd forint kerettel pályázatot hirdetett kis- és középvállalatoknak, költségvetési és nonprofit kutatóhelyeknek a 2008. szeptember 1-je után elbocsátott kutató, fejlesztő szakemberek foglalkoztatására.

A pályázati keret becslések szerint 150-200 szakember újbóli foglalkoztatására lesz elegendő, de a helyzettől függően további pályázatok kiírására is sor kerülhet - mondta Kolber István.

Az államtitkár elmondta: Magyarországon 26.000 ember foglalkozik kutatás-fejlesztéssel, innovációval, számuk 2001 óta 14 százalékkal növekedett.

A kutatóhelyek 40 százaléka a vállalatoknál működik, a kormány célkitűzése, hogy a jövőben minél szorosabb legyen a kapcsolat az akadémiai, egyetemi kutatóhelyek és a vállalati szféra között, hogy a tudást át lehessen ültetni a gyakorlatba.

Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy Magyarország évente 1 milliárd eurót, mintegy 300 milliárd forintot fordít kutatás-fejlesztésre, innovációra, ami a GDP 1 százalékát teszi ki.

Kolber István rámutatott, hogy a válság alatt is fontos odafigyelni a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó munkaerő megőrzésére, fejlesztésére, ezért hirdették meg a gazdasági válság következményeit enyhítő pályázatot.

Az államtitkár elmondta, a pályázaton minimum 10 millió forint, maximum 100 millió forint vissza nem térítendő támogatást lehet kapni. Bizonyos esetekben, például alapkutatásnál 100 százalékos is lehet a támogatás mértéke, az alkalmazott, ipari, kísérleti kutatásoknál ennél alacsonyabb.

Kolber István hangsúlyozta: a pályázat két célt is szolgál. Egyrészt a munkájukat 2008. szeptember 1. után elvesztő kutató-fejlesztőknek munkahelyet teremt 1-2 évre, másrészt új kutatás-fejlesztési program indulhat.

A tájékoztatón az államtitkár bejelentette, hogy jövő héten a tárca nélküli miniszter hivatala párbeszédet indít az innovációról az ország hét régiójában, elsőként Debrecenben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Több mint 50 milliárdos keret K+F-re

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) június 2-án öt új pályázatot ír ki a vállalatok kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenységének támogatására, összesen 50,51 milliárd forintos keretösszeggel - közölte az NFÜ.

MTI Tech

268,5 milliárd forint jut K+F-re a következő hét évben

Az Új Magyarország Fejlesztési Tervben 690 milliárd forintot szánnak gazdaságfejlesztési célokra, ebből első helyen áll a prioritások között a kutatásfejlesztés, amelyre a tervek szerint 268,5 milliárd forint áll majd rendelkezésre - mondta Márkus Eszter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség munkatársa kedden Budapesten egy szakmai konferencián.

MTI Tech

13,7 milliárd forint állami támogatásról döntöttek K+F-re

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) 13,7 milliárd forint állami támogatás odaítéléséről döntött a Nemzeti Technológiai Program keretében a kutatás-fejlesztés-innováció ösztönzésére - jelentette be Molnár Károly, kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten.

Itthon

Miért nem használják ki a K+F adókedvezményeit a cégek?

Kedvezőnek mondható a kutatásfejlesztéshez kapcsolódó adójogi környezet Magyarországon, az ilyen tevékenységekkel összefüggő költségeket több adónemben is érvényesíthetik, leírhatják az érintett cégek, intézmények. Ugyanakkor a tapasztalatok szerint azok egyelőre nem használják ki kellően e kedvezményeket.

MTI Gazdaság

Uniós intés a k+f célú adókedvezmények miatt

Az Európai Bizottság csütörtökön felszólította Magyarországot, hogy módosítsa adózási jogszabályait, amelyek csak azokat az adófizetőket részesítik adókedvezményben, akik magyarországi helyszínen végeznek kutatás-fejlesztési tevékenységet.