szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A tiltás annak fényében érdekes, hogy a Wiki tulajdonképpen egy nyílt...

A tiltás annak fényében érdekes, hogy a Wiki tulajdonképpen egy nyílt lexikon, amibe bárki beleírhat - és mégis, úgy tűnik, a legnagyobb online szócikkgyűjtemény szerkesztőinek elegük lett a szcientológiából. 

A Wikipédia elindulása óta ez az első eset, hogy egy szócikkhez tartozó felhasználókat bannolnak a rendszerből, megakadályozva ezzel, hogy további kiegészítéseket és új szócikkeket tegyenek közzé. A tiltást úgy valósítják meg, hogy gyakorlatilag letiltják azokat az IP címeket és felhasználóneveket, amelyek bizonyítottan a szcientológiai egyház szakembereihez és híveihez tartoznak, így ők már most hétfőtől „csak olvasható” Wikipédiát látnak, szerkeszteni nem tudnak majd. Nevezett egyháznak ez elég nagy hátrányt fog jelenteni,mivel a „szcientológia” kulcsszóra a Google találati listáiban rendre a Wikipédia szócikkei szerepelnek az előkelő helyeken.

A hivatalos Wiki szócikkbe is beletették a tiltásról szóló infót

Az ügy már tavaly decemberben elkezdődött, azóta folyamatosan vizsgálják a Wiki szerkesztői (tulajdonképpen az internetes közösség) azt a több mint négyszáz bejegyzést, amelyek ilyen-olyan alapon kapcsolatba hozhatóak az egyházzal. A tiltás oka, hogy a szcientológusok majdnem minden esetben ismételték a szócikkeket (ezzel manipulálva a Google találati listáját), ráadásul sok esetben „toborzó” jellegű (repetitív) bejegyzések is voltak, sőt előfordultak tényeket elferdítő, a történelmet megcáfoló, sőt felbujtó bejegyzések is. 

A Wiki közleménye szerint, ha a szcientológusok bebizonyítják, hogy képesek „korrekt és mértéktartó” bejegyzéseket készíteni, akkor hat hónapnyi próbaidő után vissza fogják kapni a szerkesztési jogot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!