szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új projekttel rukkolt elő a világ legismertebb, földön kívüli civilizációkat kutató szervezete, a SETI - írja a Los Angeles Times. Az intézet nem csupán több mint 10 milliárd kommunikációs csatornán keresi az élet nyomait egy milliónyi csillagon, hanem ehhez kapcsolódva a földlakóktól kérdezi meg azt: mit mondjunk az idegeneknek, ha végre kapcsolatba lépünk velük?


Az Earth Speaks projekt arra keresi a választ, olvasható a projekt weboldalán, hogy ha rátalálunk a Földön kívüli intelligens élet képviselőire, válaszolnunk kell-e az általuk küldött üzenetre és ha igen, mit mondanánk nekik?. Mindezekről eddig hivatalos kereteken belül csak kutatók osztották meg egymással elképzeléseiket, ám az űr iránt rajongó internetezők véleményét is ideje összegyűjteni, vélekedik Douglas Vakoch, a SETI projektjének vezetője.

A fenti kérdésekre nem létezik ugyan egyszerű válasz, de magának a válasznak minél hamarabb meg kell születnie, nyilatkozta a Los Angeles Times-nak Jill Tarter,  a SETI igazgatója. Az LA Times összegyűjtött adatai szerint jól szeparálható csoportokba tömörülnek a válaszok: akik nem ünnepet akarnak csapni az idegen civilizációk számára, azok vagy bebújnának az ágy alá és elkerülnék a nagy találkozót, mások megfenyegetnék őket.

Tarter úgy vélekedik: nem tudjuk, vannak-e az univerzumban még intelligens élőlények, de amennyiben nem vetjük el ennek lehetőségét, akkor biztosak lehetünk: mi vagyunk a legfiatalabb és emiatt egyben a legsérülékenyebb civilizáció is. Az első komoly terv arra, hogy kapcsolatba lépjünk idegen civilizációkkal, 1974-ben keletkezett: a Cornell Egyetem kutatói három perces üzenetben, kettes számrendszerű kódban foglalták össze a Földről és lakosairól szóló információkat - ám erre mindeddig semmilyen válasz nem érkezett.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!