Landolt a Csendes-óceánban Kapu Tiborék űrhajója, kezdődik a legénység kiemelése – élő videó
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Régóta beszélnek a tudósok szupererős nanocsövekből felépíthető űrliftről, a York Egyetem kutatói azonban jóval egyszerűbb, már létező anyagokból összeszerelhető űrtornyot készítettek. Elméletben a felfújható űrtorony 15 kilométer magasra is nyúlhat, s a turizmustól az adótornyok telepítéséig számos célt szolgálhat, írja a New Scientist.
A még csak elméletben létező nanoanyagokból összeállított űrkábelen futó lift jó ideig csak terv marad - elkészültéig teljesen más megközelítést javasol három torontói kutató. Brendan Quine, Raj Seth és George Zhu az Acta Astronautica szaklapban publikálta elképzeléseit: szerintük űrhajókban használt felfújható pneumatikus modulokból kellene összeállítani egy tornyot, amivel közelebb kerülhetnénk a külső űrhöz. Ha számításaik pontosak, akkor a megfelelő hegytetőre telepítve 15 kilométer magas tornyuk akár 20 kilométer magasra is emelkedhet, ezt pedig különböző tudományos célokra hasznosíthatják.
A torony építéséhez használt modulok kevlár-polietilén összetételűek - mindezeket pedig könnyű gázzal - például héliummal - fújják fel és szilárdítják is meg egyben. A kutatók modellezték a 15 kilométeres tornyot, amelyet száz, egyenként 150 méter magas és 230 méter átmérőjű modulból állítottak össze - a modulok mindegyikét két méteres felfújható csövekből építették. Quine szerint mindez felfújás után 800 ezer tonnát nyomna. A csoport a gyakorlatban is felépített egy jóval kisebb, 7 méter magas szerkezetet, amelyet hat modulból raktak össze - szerintük egy ilyen szerkezet akkor tud stabilan maradni, ha minden egyes modult giroszkóppal és aktív stabilizátorokkal látnak el. Mindazonáltal ha a modulokból több meghibásodik, nem dől össze a teljes struktúra.
A torony nemcsak tudományos célokra lenne felhasználható, hanem turisták is igénybe vehetnék. Húsz kilométer magasan ugyanis, mondják a kutatók, olyan sötét van, mint a külső űrben, hatszáz kilométerre ellátni, s még a súlytalanság okozta problémákkal sem kell foglalkozni.
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Bár a kormány mind az ipari, mind a háztartási méretű szolárfejlesztéseknél behúzta a féket, a kapacitások bővülnek, sorra dőlnek a rekordok.
A miniszterelnök vejeként megtanulta, hogy bizonyos dolgoktól távol kell magát tartania – nyilatkozta az épp Amerikába készülő üzletember.
A kormánybiztos aggodalmai nem jutottak el a katonakoporsókról és a kerítést átvágó Magyar Péterről készült kamuvideók készítőihez.
Időnként a szél is viharos lehet.
40 hektárnyi nádas kiirtása, több száz tonna beton beépítése, 13 milliárd forint elköltése és három év állás után.
Közigazgatási hatósági eljárásban vizsgálják halálának körülményeit.
Továbbra sincs egyértelmű bizonyíték a kárpátaljai magyar férfi megverésére.