szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Titkosított, harmadik fél által nem látható torrentezési lehetőséget kínál az új BitBlinder szolgáltatás. A nyitott forráskódú fejlesztésnek köszönhetően nem lehet hagyományos módszerekkel megfigyelni, mit nézünk a hálón, valamint a munkahelyeken letiltott oldalakat is megnézhetük a szűrőprogramoktól függetlenül, írja a TorrentFreak híroldal.


Korábban már beszámoltunk a Tor szolgáltatásról, amelyet eredetileg az amerikai haditengerészet fejlesztett ki azért, hogy tengerentúlról dolgozó ügynökeinek internetes kommunikációját elrejtse. A később közkinccsé tett programot számos országban szabad véleménynyilvánításra és internetezésre használják, természetesen sokan csak azért telepítik fel gépeikre, hogy munkaidőben is tudjanak pornóoldalakat nézni.

A TorrentFreak hírportál most egy hasonló szolgáltatásról adott hírt. A BitBlinder anonim internetezést biztosító rendszere jelenleg csak a böngészést és a torrentezést tudja elrejteni figyelő szemek elől, a későbbiekben kompatibilis lesz chat-kliensekkel és email-szolgáltatásokkal is, valamint Macintosh-felhasználók is telepíthetik majd gépeikre. A BitBlinder két ok miatt is felválthatja a TOR-t: jóval gyorsabb annál, valamint megengedi a torrentezést is (a TOR készítői kijelentették, hogy nem szeretnék torrent-forgalommal leterhelni szolgáltatásukat).

A BitBlinder hasonlóan működik, mint a TOR, csak annak felhasználói teljesen elszeparált, a névtelenséget biztosító hálózatba tömörülnek. Ha egy felhasználó letölt magának valamit kíváncsiságból, legalább annyit kell feltöltenie másoknak is - minden új felhasználó 2 gigabyte kedvezményt kap, amivel mindezen rendszer kipróbálhatja. Ezen kívül a felhasználóknak "be kell áldozniuk" saját sávszélességüket, hogy más felhasználók adatai áthaladhassanak rajtuk. Az adatok úgy haladnak át a BitBlinderezők gépein, hogy a rendszer több ponton is titkosítja azokat, valamint az adatok továbbításakor kialakuló láncolatban minden gép csak a láncban következő számítógép IP-címét tudja. A TorrentFreak cikke szerint a névtelen, BitBlinderes torrentezés jóval gyorsabb annál a sebességnél, amit korábban a TOR garantált: bármilyen fájlt lehet 2 megabit/másodperces sebességgel tölteni.

A program képes a webforgalomra felépített szűrőket is kikerülni, fókuszáljanak azok portokra, IP-címekre vagy bizonyos protokollokra. Az anonim, Firefox-alapú böngészővel ráadásul akkor is el tudjuk érni a minket érdeklő oldalakat, ha azok le vannak tiltva.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!