szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Százhatvanhárom tavaly felfedezett, ritka állat- és növényfajt fenyeget kihalás a délkelet-ázsiai Mekong folyó mentén az éghajlatváltozás következtében - közölte a Természetvédelmi Világalap (WWF) Bangkokban.

A veszélybe került fajok között van egy madárevő béka és egy leopárdmintázatú gekkó, utóbbinak scifibe illő megjelenése inspirálta a WWF-jelentés címét is: Harmadik típusú találkozások. Összesen 100 növény, 28 hal, 18 hüllő, 14 kétéltű, 2 emlős és egy madárfaj szerepel a WWF listáján.
  
"Néhány faj tud majd alkalmazkodni a klímaváltozáshoz, mások azonban nem, és ez jelentős kihalási hullámhoz vezethet" - mondta Stuart Chapman, a természetvédő szervezet Mekong-programjának igazgatója. A WWF szerint az éghajlat átalakulása már meg is kezdődött, elsősorban az emelkedő tengerszint, valamint az egyre gyakoribbá váló aszályok és árvizek adnak okot aggodalomra. Ezenkívül a fakitermelés és az építkezések is veszélyeztetik az élővilágot. A szervezet közleményében határokon átnyúló intézkedéseket sürget a terület élővilágának megóvására.
  
A Tibeti-fennsíkon eredő Mekong a világ tizedik leghosszabb folyója: 4350 kilométeren át kanyarog Kínán, Mianmaron (Burmán), Thaiföldön, Laoszon, Kambodzsán át, hogy aztán Vietnamban a Dél-kínai-tengerbe ömöljön. A folyó vízgyűjtő területe termékeny terepe a kutatásnak: 1997 és 2007 között 1068 új fajt fedeztek fel a térségben. Ma a több mint 320 millió embernek otthon adó területnek mindössze öt százaléka érintetlen a civilizációtól.
  
A zöld szervezet közleményében felhívja a figyelmet a szeptember 28-án Bangkokban kezdődő klímatalálkozó fontosságára, amely a decemberi koppenhágai klímacsúcsra való felkészülési periódus utolsó előtti állomása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Péniszüket hordják a fejükön az újonnan felfedezett cápák - fotóval

Dél-Kalifornia és a mexikói Baja California partjainál bukkantak amerikai kutatók egy új halfajra. A fekete kísértethalról a szeptemberi Zootaxa szaklapban jelent meg a publikáció, érdekessége pedig az, hogy fején visszahúzható szaporítószervet találtak, írja a Physorg.