Az első nagy lépés persze az, hogy az elavult technológiát képviselő régi készülékeket, még ha fájó szívvel is, de lecseréljük. Minden felett eljár egyszer az idő, a bakelitlemezek, a katódsugárcső vagy a freongáz is a múlt termékei. Az elmúlt évtizedben nemcsak a „nagytestű” gépek váltak zöldebbé, szinte valamennyi, a lakásunkban fellelhető elektromos használati eszköznek – mérettől függetlenül – van már zöld alternatívája!
A vásárlás azonban az éremnek csupán az egyik oldala. Anyagi ráfordítás nélkül is sokat tehetünk villanyszámlánk csökkentése, és így környezetünk védelme érdekében.
Az Euronics szakemberei, Zöld kampányuk során, összegyűjtötték azokat a tippeket, amelyeket érdemes megszívlelnünk.
1. A zöld technológiára költött pénz sokszorosan megtérül, amellett, hogy egy új elektronikai eszköz boldog tulajdonosai is lehetünk.
2. Ha senki nem nézi a televíziót, akkor kapcsoljuk ki! A TV nem világítótest.
3. Az újratölthető elemekkel is ugyanolyan kényelmesen lehet használni a távirányítót, mint az eldobhatókkal, ráadásul hosszú távon az előbbiek biztosan olcsóbb megoldást kínálnak.
4. Ha a hordozható számítógépet, mobiltelefont vagy digitális kamerát feltöltöttük, akkor húzzuk ki a dugaljból!
5. Állítsunk be a számítógépünkön képernyőkímélőt! 3-4 perc bármilyen dokumentum elolvasásához elegendő, tehát ha ennyi idő után nem nyúlunk a géphez, akkor az nyugodtan kímélő üzemmódba léphet.
6. Egy monitor sötét háttérrel akár 20%-kal is kevesebbet fogyaszthat, mint ha egész nap egy hómezőben gyönyörködnénk munka közben.
7. A vírusirtó futtatása, a hosszabb letöltés nem igényeli a monitort. Arra a pár órára ki is kapcsolhatjuk (további tippeket olvashat itt arra, hogyan használjuk ki a PC holtidejét).
8. Az apró wattocskák összeadódnak! A készenléti állapot évente több tízezret is kivehet a családi kasszából. Ha nem használjuk a tévét, DVD-t, hifi-tornyot vagy nyomtatót, akkor húzzuk ki a hálózatból.
9. A modern számítógépeken és notebookokon már van energiatakarékos üzemmód! Ne legyünk restek, keressük és tanuljuk meg, hogyan tudjuk leválasztani a felesleges eszközöket.
10. Használjunk újraírható CD-t, DVD-t! Sőt, egy tucat DVD árából akár egy pendrive-ot is vehetünk!
11. A telefontöltőnek nem a konnektorban van a helye! Csak akkor dugjuk be, ha van a kábel végén feltöltésre váró mobil.
12. A papírnak két oldala van. Ha otthoni célra nyomtatunk, akkor nem muszáj mindent új papírra nyomtatni.