szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magrovefajok több mint egyhatodát a kihalás veszélye fenyegeti, ezért a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a hetven fajból tizenegyet felvesz a veszélyeztetett fajok vörös listájára.

Különösen a közép-amerikai partok mangroveerdői vannak rossz helyzetben - jelentette be az IUCN pénteken a svájci Glandban. Az e területeken élő fajok 40 százaléka veszélyeztetett. A sós vizekben növő mangrovefák gyökereikkel erősen kapaszkodnak a talajba, sűrű, összefonódott gyökérzetükkel így védik a tengerparti területeket az erős hullámoktól, az eróziótól és a viharoktól. Emellett élőhelyet biztosítanak a halak és más tengeri állatok számára.

A mangroveligetek területének csökkenését a tudósok a klímaváltozással, a fakitermelés és a gazdaság terjedésével magyarázzák. "A mangrovék elvesztése szörnyű következményekkel jár a gazdaság és a környezet szempontjából" - írják a PLoS One című szaklapban megjelentetett tanulmány szerzői.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Új típusú antibakteriális anyagot termel egy baktérium

Német kutatók egy talajlakó baktérium genetikai elemzése során eddig ismeretlen antibakteriális hatású anyagra bukkantak. Az új molekula a forgalomban lévő antibiotikumoknak ellenálló kórokozókkal szemben is hatékonynak bizonyult.