szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ausztrál mediterrán tájak növényeit láthatja a közönség a pénteken megnyílt Ausztrál-házban az ELTE Füvészkertben Budapesten.

 A közel 1000 négyzetméteres ház 200 őshonos ausztrál növénynek ad otthont. Az érdeklődők egyebek mellett a black boyt vagy fűfát (Xantorhea), az üvegmosókefe-virágot (Callistemon) és a kengurutappancsot (Anigozanthos) is megtekinthetik. A botanikus kertek hozzájárulnak a biodiverzitáshoz, hiszen a világ minden részéről összegyűjtik a növényeket és óvják azokat - mondta a ház átadási ünnepségén Alex Brooking ausztrál nagykövet, akinek Hudecz Ferenc, az ELTE rektora átadta a 375 éves egyetem emlékérmét.

Először telelt át a Viktória-házban élő óriás amazonasi tündérrózsa a Füvészkertben

Az Ausztrál-ház átadásával lezárult a Gyűjteményes növénykertek és védett történeti kertek megőrzése és helyreállítása címmel meghirdetett pályázat keretében zajló munkálatok első üteme. A 2010. augusztus 1-ig tartó szakaszban megszépült és korszerűbbé vált a Viktória-ház, a bejárati rész, a gyűjteményes ház és a teleltető - közölte Orlóci László, a Füvészkert igazgatója a sajtó képviselőinek tartott tájékoztatón.

A gyűjteményes ház és a teleltető 870 négyzetméter, a Viktória-ház 141,5 négyzetméter lett. A belső terek átalakultak, akadálymentesekké váltak, a házak külső burkolata megújult. Energiatakarékos, napfénypótló fényforrásokat, szellőzőket építettek be, a növényház fűtésrendszernél energiatakarékos innovatív megoldásokat alkalmaztak.

Az új fűtésrendszernek és a napfénypótló lámpáknak köszönhetően a Viktória-házban élő óriás amazonasi tündérrózsa idén először áttelelt, ami Magyarországon élő egyedeknél még sosem fordult elő.

A felújítás során 700 négyzetméternyi növényrendszertani terület kap további új növényzetet a gyűjteményes és a Viktória-ház körül, 40 különböző növénycsalád lesz látható a legmodernebb, genetikai alapú növényrendszertan elvei szerint. Ezen a területen áll Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály, az első magyar nyelvű füvészkönyv szerzőinek emlékműve, valamint Soó Rezső professzoré, aki a Botanikus kert (Füvészkert) vezetőjeként a hazai botanika jeles képviselője volt.

A Füvészkert a Nemzeti Kulturális Alap pályázatának segítségével virtuális tanösvényt alakít ki, amelyen júniustól bárki bejárhatja a kertet virtuálisan a www.fuveszkert.org oldalon.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

Tudományos vizsgálat az Alföld élővilágának változásáról

Komplex tudományos vizsgálat indult, amely a klímaváltás nyomán, az Alföld természetes élővilágában várhatóan bekövetkező változások elemzésén alapul – közölte Török Katalin, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Ökológiai és Botanikai Kutatóintézetének igazgatója.

hvg.hu Kult

Miért nem lehet keleti múzeum a barokk kastélyban?

Kulturális központtá és mesterkurzusok otthonává alakítják az évtizede üresen álló keszthelyi Amazon Szállót, a mellette lévő egykori lóváltó állomás pedig a kastélyhoz tartozó botanikai kert központja lesz, a keleti művészetek múzeumának megvalósítása ugyanakkor továbbra sem kapott zöld utat.