szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valószínűleg engesztelő áldozat lehetett az a fejszobor, amelyet miniatűr jáde-kövekből, gyakorlatilag mozaikszerűen állítottak elő a spanyol hódítás előtti korszakban, a mai Guatemala területén – írja a Guatemala Times.

A felfedezés egy ősi maja város területén történt, a kutatók a korai klasszikus periódus időszakának megfelelő rétegekben találtak rá a szobortöredékekre Tak’alik Ab’aj térségében. A töredékekről számos képet közölt a Guatemala Times.

Tak'alik Ab'aj a mai Retalhuleu megyében, El Asintal település környékén fekszik, Guatemala csendes-óceáni partvidékén. A régészeti helyszín régóta a kereskedelem és a városi kultúra központja volt. Körülbelül 1700 éven át virágzott ez a térség, Kr.e. 800 és Kr.u. 900 között. Tak'alik Ab'aj kapcsolatban állt az olmékok kultúrájával, és a korai maja kultúra kialakulásában is fontos szerepet játszhatott. E két kultúrkörhöz kapcsolódóan készültek szobrok a városban, és ez különlegessé teszi a lelőhely jelentőségét Közép-Amerikában.

A régészek most azokat az épületeket tárták fel, ahol vallási ünnepségeket rendezhettek évezredekkel ezelőtt. Az úgynevezett Központi Csoport épületeinél végzett ásatások során különleges áldozati felajánlások nyomaira bukkantak az archeológusok. Kerámiából készült edények, kőszobrok, jáde-kövekből készült alkotások kerültek elő. Egy piritből készített mozaiktükörre is rátaláltak, és persze a már említett kisebb jáde-miniatűrökre. Ez az 50 darabos együttes valójában egykor egy fejet mintázott. Alighanem ünnepségeken használták a jáde-fejet, amely egy díszöltözet része is lehetett. Nem kizárt, hogy maga az uralkodó viselte ezt az ékszernek és kultikus tárgynak is beillő mozaikfejet. Minderről más helyszíneken felbukkant maja sztélék (kőoszlopok) árulkodnak, vagyis az ilyen fejszobrok a maja kultúra más régészeti lelőhelyein is előfordulnak.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Óriási maja szoborfejet fedeztek fel Guatemalában

Óriási maja szoborfejet tártak fel Guatemala dzsungel borította térségében, Petén-tartományban - a lelet arra utal, hogy a régióban fontos város lehetett Chilonche környékén lévő régészeti lelőhely.

hvg.hu Tech

A maják bukásáról árulkodik egy mexikói sír

Mexikói régészek reményei szerint egy 1100 éves, a maja civilizáció hanyatlásának időszakából származó sír segíthet megfejteni, hogy mi is történhetett ezzel az egykor volt káprázatos kultúrával.

MTI Tech

A maják építették Amerika első vízvezetékeit

Palenque maja romváros egyik építményét az amerikai földrész legkorábbi ismert vízvezetékének tartják amerikai szakemberek, akik kutatásaikról a Journal of Archaeological Science című folyóirat májusi számában közölnek tanulmányt.