szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz távol-keleti térségben, Szahalin szigetén 100-200 ezer évvel ezelőtt jelentek meg az első emberi települések - állapították meg orosz régészek.

A Dolinszkij kerület Szennaja állomásán végzett feltárások nyomán jutottak erre a következtetésre, vagyis Dél-Szahalinon telepedtek le az első emberek. Minderről Anatolij Gyerevjanko, a Régészeti és Néprajzi Intézet igagatója beszélt egy szahalini nemzetközi konferencián - írja a Kyivpost.com.

Ugyancsak tudományos tény Gyerevjanko szerint, hogy Amerika első telepesei is ezen a távol-keleti régión keresztül vándoroltak az Újvilágba. Ez már nem hipotézis, hanem tény, Gyerevjanko szerint, a vita csak arról folyik: 13-14 ezer évvel ezelőtt vagy 20-25 ezer éve történt mindez.

A konferencián amerikai, orosz, japán, kínai, koreai és lengyel kutatók vitatták meg a legújabb eredményeket. A következő hasonló rendezvény októberben, Dél-Koreában lesz, 2011-ben pedig Japánban találkoznak a téma szakértői.

Az, hogy Szibériából érkezhettek Amerika első lakói, valóban nem újdonság. Természetesen számos teória létezik, ezekről a Wikipedia angol nyelvű oldalán bővebben is lehet olvasni. Az elméletek valóban két nagy feltételezett betelepedési periódus köré csoportosíthatók. Az egyik 13-17 ezer évvel ezelőtti, a másik 21-40 ezer éves folyamatok eredménye lehetett a Wikipedia szerint. Mindezek az adatok nagyjából egybeesnek Gyerevjanko becsléseivel, de az évezredeket tekintve azért vannak eltérések a kutatók eredményei között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Amerika felfedezőjét Pedro Scottónak hívták

Kolumbusz Kristóf eredeti neve Pedro Scotto lehetett, felmenői pedig Skóciából származtak - állítja egy spanyol történész, akinek elméletét a spanyol ABC című napilap ismertette.