szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A mai harmincas-negyvenes korosztály (ha nem akar lemaradni,) akkor bizony meg kell tanulja a hatékony „netezést”...

 A mai harmincas-negyvenes korosztály (ha nem akar lemaradni,) akkor bizony meg kell tanulja a hatékony „netezést”, nem árt ha tud egy-két keresési tippet a „guglihoz”, sőt érdemes tisztában lenni a közösségi oldalakkal, a torrentezéssel és az egyéb népszerű fogalmakkal. Sőt nem árt tudni néhány „soppolós” (értsd. Photoshop) tippet sem.

Megtehetjük, hogy magabiztos mosollyal hátradőlünk, és kijelentjük: ezért jó az internet, fiatalok és idősebbek is „művelhetik”, nagyjából ugyanazokat a dolgokat, és ugyanúgy. Ez a magabiztosság egészen addig tart, míg be nem lép tizenhat éves csemeténk az ajtón, és dühöngve közli, hogy „bannolták a 12chan-on, mert rasszista jellegű lolcat-et posztolt”, esetleg hozzáteszi még, hogy „tegnap csében isteni pwnage volt vp-vel”.

Magabiztos mosolyunk valószínűleg ekkorra válik semmissé, hiszen jól tudjuk, hogy mindez valamilyen „internettel összefüggő” dolog volt… de mi? Mi lehet az a „lolcat”? Hogyan készül a Rickroll, és miért ciki, ha valami „shopped”, illetve miért dicsőség motivationalt készíteni (és főleg mi lehet az?)

A második generációs netezők azok a fiatalok, akik ellentétben a mai harmincas-negyvenes korosztállyal, már az internet elterjedése után vagy kicsivel előtte születtek. Netezési szokásaik, az általuk látogatott oldalak és főleg netes kommunikációjuk azonban gyökeresen eltér az idősebb korosztályétól.
Nos, rántsuk le a leplet – gyorstalpaló tanfolyam a második generációs netezők megértéséhez!

Az első és legfontosabb, amit meg kell értenünk (és szoknunk): a fiatal netezők rövidítenek. Drasztikusan. Ez a rövidítés mindenre vonatkozik, és egyáltalán nem a Twitter-karakter limitje miatt terjedt el (sőt a Twitter már csak meglovagolta ezt). A mániákus rövidítések eredete talán az e-mailben és SMS-ben terjedő szlengre és smiley-kra vezethető vissza, a jelenség azonban kilépett az elektronikus levelezés keretei közül, valamint alaposan fel is hígult. Hol van már a „lol” és az „XD” mint különleges és menő dolog, napjainkban a fórumokon és „chan”-okon (lásd később) már olyasmiket találhatunk a beszélgetésekben, mint a „goty” (game of the year), „pic” (kép), „bump” (topik vagy téma népszerűsítése, életben tartása) és így tovább. Ez azonban csak szleng: ha egy kicsit megbarátkozunk vele, és megkukkantunk pár szótárat, akkor hamar lehull a lepel.

A rövidítések és leet-nyelv tehát megszokható, és hamar megérthető – lehullott a lepel, gondolja az idősebb generációs netező – mostantól mindent értünk mi is, amit eddig csak fiaink/lányaink értettek egymás között.  Csak meg kell „gugliznunk” egy-két leet-kifejezést, és máris képben vagyunk.
Ekkor következik az újabb meglepetés: a sajátos nyelvezet mellett a netezők internetes mémeket (angol eredetiben „meme”) is előszeretettel használnak. Hogy mire? Nos, mindenre. Egy-egy híresebb mém lehet válasz egy fórumon, de lehet kérdés is a Facebookon. Vagy lehet egy vita lezárása, sőt előfordulhat, hogy egy jól sikerült mémmel kvázi „lehülyéznek” minket egy fórumon, mi pedig észre sem vesszük. Hacsak nem ismerjük meg a legnépszerűbb mémeket! Lássuk!

A „mém” röviden: a netezők által felkapott „valami”, ami azután órák alatt szétspriccel  a neten, divattá válik, és természetesen milliónyi verzió készül belőle. A mém lehet videó, kép, manipulált kép, híres kép manipulált verziója – de lehet egy-egy Youtube klip vagy weboldal is.

 

A nagyközönség által legismertebb mém az úgynevezett Rickrolling volt: Rick Astley 1987-es videoklipjére épült az őrület. A Ricrolling lényege: anélkül indítani el valaki gépén az „I never gonna give you up” c. retró-diszkó számot, hogy az illető tisztában lenne vele, hogy a sláger nemsokára felcsendül. Akaratunk ellenére meghallgatjuk Rick slágerét: máris megtörtént a csoda, meg lettünk „rick rollozva” (angolul „you’ve been rick rolled”), azaz viccelve. Hogy miért lett ebből internetes mém, és miért pont Rick Astley-ből (talán mert mókás a hajviselete) az rejtély, de a ricrolling annyira népszerű mém volt, hogy voltak napok, amikor a Youtube főoldalán levő összes (!) videó átverés volt, és mindegyik mögött egy-egy Rickroll bújt meg. A rickrollozás évekig tartó őrület volt, belekeveredett Michelle Obamától kezdve a szcientológia egyháztól kezdve mindenki
.  
Az összes internetes mém-ről áttekintést adni lehetetlen lenne, így mi csak a legnépszerűbbeket ismertetjük. A mémek megismeréséhez azonban nem árt egy kis „történelemóra” – vajon honnan jönnek ezek a mémek?

Nos, ha nagyon ki akarunk valakit kiáltani a mémek „feltalálójának” (jelen esetben inkább a kitalálásukért felelős személynek) akkor ő Christopher Poole (internetes becenevén „moot”) lehet. Chris a híres (hírhedt) 4chan közösségi oldal alkotója. A 4chan egy olyan közösség, amelyet milliók látogatnak naponta, az irányelv pedig az, hogy „mindent szabad”. Pontosan ezért nem is rakunk linket: ezt az oldalt mindenki legyen szíves a saját felelősségére látogatni, a 4chan közössége ugyanis valóban mindent „kiposztol” (értsd: az internetre pakol).

Moot - a 4chan alapítója, és a mém-őrület elindítója

A „chan” eredetileg a csevegőcsatornák (channel) rövidítése volt, majd az IRC  népszerűségének csökkenésével lassan az anonym-imageboard (olyan fórum, ahová főleg képeket raknak ki, névtelenül, regisztráció nélkül) szinonimája lett. Magát a „chan” jelenséget nem Chris találta ki: volt előtte 2chan, 3chan… ő pedig 15 évesen, 2003-ban létrehozta a negyediket, a 4chant. Eleinte csak anime/manga képeket töltöttek fel a netezők, pár év alatt azonban az internetes szubkultúra központi helyévé változott: látogatószáma napi több tízmillió. Ahol ekkora közösség szerveződik, ott minden lehetséges (legutóbb például a 4chan-on szervezték meg az összehangolt hackertámadásokat az amerikai jogvédők szerverei ellen). A „moot” által kitalált fórum azonban főleg arról híres, hogy ők találják ki (és terjesztik el) az internetes mémeket. Pontosabban fogalmazva a legtöbb esetben innen indulnak a mémek – mint pl a Rickroll. Vagy a lolcat.

Lolcats
A „lolcat” az egyik leghíresebb 4chan mém. A dolog lényege: végy egy alapjában is mókás fotót egy macskáról, majd tegyél rá egy kis feliratot („caption”). Ha ügyes vagy, akkor egy poénos „lolcat”-et készítettél, ami aztán szanaszét spriccel a neten.

A lolcat-mánia valószínűleg soha nem fog megszűnni, ami érthető is: az alapanyag kifogyhatatlan, ráadásul a lolcat-ek valóban jól használhatók fórumokon, levelekben, csevegőben. Egy-egy jól sikerült lolcat sokszor többet tud elmondani, mint három-négy ékesen megfogalmazott körmondat. Ha kíváncsiak vagyunk egy gyűjteményre, akkor megtalálhatunk pár tízezer darabot a legjobbakból a lolcats.com-on.

Motivational
Egy nagyon régi mém – hasonló a „kismacskás” őrülethez, azonban annál jóval kifinomultabb, és több is van belőle. A lényeg, hogy egy fotót a netezők által kitalált szigorú szabályok szerint egy keretbe tesznek (szigorúan fekete keret, alatta fehér betű, és a képre írni tilos!).

Ha jól sikerül, akkor vagy a kép érdekes, vagy a szöveg, vagy mindkettő. A tákolmány elnevezése „Motivational Poster”, a témája bármi lehet, és ha jól sikerül, akkor egy-egy remek darab képes évekig keringeni a neten (mint pl. a híres StarTrek-es „facepalm” klasszikus). 

Ellentében a lolcatsszel, ezek között rengeteg filozofikus, elgondolkodtató vagy éppen depresszív darab is található. Használják fórumokban, de kaphatunk egyet szülinapra, vagy éppen „cikiből” is, sőt van belőlük naptár, képernyővédő és még ki tudja mi minden.

 

Még több mém…
Ha még tovább szeretnénk képezni magunkat, akkor további híres (főleg 4chan) mémek találhatóak a memes.com gyűjteményében. A Star-Wars kölyöktől kezdve a híres 911 mémen keresztül minden megtalálható itt. A Techline összeállítása 2009 legjobb „mémjeiből” pedig itt található.

Szóval akkor mi is az a „csézés”?

Végül, ha esetleg nem sikerült megtalálni a neten a magyarázatot: hogy ne legyen csalódott az olvasó, segítünk lefordítani a bevezetőben említett példákat.

A „bannolták a 12chan-on, mert rasszista jellegű lolcat-et posztolt” szinte már egyértelmű: a bannolás kitiltást jelent, a 12chan pedig olyasmi, mint a híres 4chan. A „tegnap csében isteni pwnage volt vp-vel”magyarázata: „csé” , azaz „cs”, azaz Counter Strike (játék). A „vp” az „awp” azaz a mesterlövész puska (Arctic Warfare Police sniper rifle - 7.62x51mm) magyaros rövidítése. Az „pwnage” pedig mint a leet szótár is mutatja, győzelmet jelent.

Nem is olyan rejtélyes dolgok ezek, ugye?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

A világ 10 legmeghökkentőbb egere

Skype egér - Bemelegítésnek kezdjük egy egyszerű darabbal: a Sony VN-CX1 ránézésre olyan, mint egy mobiltelefon és...

techline.hu Tech

Top 20 meglepő és hihetetlen tény

Az első és legnagyobb kedvenc mindig szóba kerül, amikor merevlemezt vásárolunk vagy installálunk: egy terabájtos...

techline.hu Tech

2009 legjobb internetes poénjai

Bár az „internet meme” kifejezést a magyar nyelvben még nem nagyon használjuk, a sima "mém" kifejezést annál inkább.