szerző:
HVG/hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ma már nem sokan mondanák a számítógépes játékokra, hogy mind haszontalan időfecsérlés lenne, de azt kevesen tudják, hogy a régi számítógépes játékok nem pusztán őskövületek: napjaink vizuális kultúráját is megihletik és értéket hordozhatnak. Az újak pedig közvetlen kölcsönhatásban vannak a képzőművészet több ágával is, nem is beszélve a hollywoodi szuperprodukciókról.

Itthon az 1960-as években Kovács Mihály, „az első magyar informatikatanár”, a budapesti Piarista Gimnázium pedagógusa az elsők között volt, aki rájött, hogy - ahogy ő akkor nevezte -, a kibernetikai játék nem ellenség, hanem szövetséges is lehet a tanításban, és jól használható a fizika, matematika vagy kibernetika oktatása során. Jó példa erre a Heuréka nevű számkitaláló játék, melyet Bertók Péter nevű tanítványával együtt fejlesztett.

A videójáték később, a hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján egy nemzedék meghatározó élménye lett. A ZX Spectrum, a Commodore-64, a Videoton TV Computer, a  Commodore PET, a Pong (tévé-tenisz), a Pac-man, vagy a Space Invaders (eredetileg a japán Tomohiro Nishikado készítette 1978-ban, itthon a Videoton TV Computerre átalakított verziója Űrhódító néven futott) az új nemzedék szemében egyenesen a hőskorszak lenyomataivá váltak.
A velünk élő informatikával kapcsolatban Képes Gábor muzeológus elmondta: az általa rendezett Űrhódító – a számítógépes játék ®evolúciója című kiállításon a  Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumban nemcsak a számítógépes játék evolúcióját mutatják be, hanem egy sor kultikus játékot ki is lehet próbálni. S bemutatják a revolúciót is, azaz azt a forradalmat, amely a számítógépes játékot megkerülhetetlen kulturális tényezővé tette.

A Muse   Bliss című számát is egy videójáték inspirálta:

A tervezőket inspirálják ma is ezek a játékok a lakberendezésben és lakáskultúrában (mikrobarázdás hanglemezből készített, Space Invaders mintás falióra, Space Invaders mintára nyírt pázsit), a divat kellékei között is megtaláljuk a babaruhától (Pac-man gyereksapka) a pólókon keresztül az ékszerekig (Space Invaders gyűrű) mindenütt. Nem is beszélve a street-artról - az Invader nevű művész például a világ nagyvárosait pixelezi tele a Space Invaders figuráival -, vagy arról, mennyire árulkodnak a vizuális kultúráról és a kor hangulatáról például az 1980-as évek videójátékainak kazettaborítói.

A videojáték a rajongók szerint kultusz-időtöltés, az informatika katalizátora - még régi PC-k és konzolok hanghatásaiból építkező zenekarok is alakultak - ilyen itthon például a Budapest Micro együttes, melynek tagjai Gameboy konzolon keltenek zenét. De a kevésbé elfogultak is beismerik, hogy valami, amiben Hollywood is fantáziát lát, nyilván nem lehet teljesen elveszett ötlet. A folyamat ugyanis megfordult - nem arról van ma már szó, hogy egyes táblajátékokból videójátékok készülnek, hanem videójátékok és számítógépes játékok témáját dolgozzák át egész estés filmekké. Hosszú a lista a Wikipedia cikkében, hány filmet készítettek videójátékok alapján - Super Mario 1986-os szereplésével kezdődik, rengeteg Pokemon filmmel folytatódik, majd Lara Croft 2001-ből, a Doom 2005-ből, a Gamer 2009-ből, míg most a 2010 május 28-ai premiert követően a mozikba kerülő Prince of Persia: The Sands of Time zárja a sort. Pillanatnyilag, hiszen az elkövetkezendő egy-két évben még legalább tíz hasonló nagyprodukciót terveznek.

Super Nintendo Chalmers - Superintendent Chalmers helyett (Chalmers igazgató úr)

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

TOP 10 iPhone-játék

A nagy iPad-őrület mellett ne feledkezzünk meg az iPod Touch és iPhone tulajdonosokról sem. Aktuális játék-toplista a zsebben elférő Apple-kütyükhöz.

MTI Tech

Illegális felnőtt játékok: újfajta vírus támad

Egy újfajta számítógépes kártevő terjed a japán Hentai, azaz az anime stílusú pornográf játékok letöltői között. A szoftver azokat veszi célba, akik a felnőtteknek szánt játékok illegális másolatait töltik le.

hvg.hu Tech

Tiltott játékok

Dél-Koreában a Grand Theft Auto valamennyi része be van tiltva, Szingapúrban sokáig senki nem vásárolhatott Mass Effectet. Szaúd-Arábiában nem játszanak a Call Of Duty sorozattal, Japánban pedig, annak ellenére, hogy ők gyártják a legtöbb szexjátékot, csak erősen cenzúrázott Fallout 3-at vásárolhatunk. Lássuk, melyik országban mire és miért „ugranak” a jogalkotók!

hvg.hu Tech

TOP erőszakmentes játékok

Nem mondjuk azt, hogy az erőszakos játékok minden esetben deviáns viselkedést eredményeznek. Kár lenne azonban tagadni, hogy a „lövöldözős-gyilkolászós” játékok, főleg a gyengébb jellemmel vagy az eleve egy kis jellemtorzulással rendelkező embereknél bizony komoly gondokat okozhatnak. Van alternatíva!

MTI Shake

Egyre sikeresebbek az internetes videojátékok

Az ingyenesen letölthető videojátékokat sokáig sommásan összecsapott unaloműzőnek tartották az internetezők, de manapság egyre népszerűbbé válnak. Ez annak köszönhető, hogy egyre komolyabb összegeket fordítanak fejlesztésükre és főleg: a hozzájuk kapcsolódó "mikroeladások" révén gazdaságossá is válnak.