szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy anyag, amely képes önmagát javítani, igen hasznos dolog, hiszen különféle szerkezetek töréseit így anélkül lehet megszüntetni, hogy az építőelemet ki kellene cserélni.

Holland kutatók például olyan beton kifejlesztésén dolgoznak, amely a benne raktározott mésztermelő baktériumokat aktiválja az esetleges törések helyén. Német kollégáik nanogolyócskákat építenek be a fémek felületkezelésekor: ha a fémet támadás éri, a sérült golyócskák olyan vegyi anyagokat bocsátanak ki, amelyek megakadályozzák a rozsdásodást. Az amerikai Dél-Mississippi Egyetem kutatói olyan anyagokat ágyaznak be lakkokba, amelyek újra betömítik a karcolásokat.

Most a pittsburgh-i Carnegie Mellon Egyetem vegyészei a műanyagok öngyógyító képességéről számoltak be az Angewandte Chemie című német szaklapban a Die Welt internetes kiadásának ismertetése szerint. Az öngyógyító folyamat akárhányszor megismételhető, mivel a polimer egyik alkotóeleme indítja el a javítási folyamatot. Mindezidáig ez lehetetlennek számított. A műanyagba beépített egység egy úgynevezett tritiokarbonát. Ebben az egyes szénatomokhoz három kénatom kapcsolódik, amelyek közül kettőhöz újabb szénatom csatlakozik. Amennyiben repedés keletkezik, és ibolyántúli (UV) fény éri annak helyét, ezek a kémiai kötések átszerveződnek. Egyesek felbomlanak, és új partnerrel állnak össze, akár a repedésen átívelően is.

Ez olyan jól működik, hogy a kutatóknak még a műanyagzúzalékot is sikerült összenyomással és UV-megvilágítással újra egybefüggő testté egyesíteni. Az öngyógyító műanyag tehát nem csupán építőelemeket stabilizálhatna, hanem olyan termékeket is eredményezhetne, amelyeket könnyedén lehetne újrahasznosítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A kereskedőknek vissza kell venni az üvegeket

Egy már elfogadott, de még nem hatályos kormányrendelet módosítása szerint az 500 négyzetméter alapterületnél nagyobb üzletek kötelesek visszavenni azokat az italcsomagolásokat, amelyek nem betétdíjasok; a még hatályba sem lépett módosításban szereplő 8 napos határidőt a kereskedők szövetsége rövidnek tartja - számolt be keddi számában a Népszava.

hvg.hu Tech

Műanyag hulladékból termelő energiát egy győri kísérleti erőmű

Műanyaghulladékot thermokatalitikus eljárással olajjá alakító, majd azzal villamos energiát termelő erőmű ipari modellje kezdte meg működését Győrben, az ipari parkban; a módszerrel a hazai energiaszükséglet 2-4 százalékát lehetne fedezni - idézi a módszert kifejlesztő cég első emberét a Zöldtér.

hvg.hu Tech

Folyékony fa lesz a jövő műanyagja

Akár még fel is válthatja a Fraunhofer Kémiai Technológiai Intézet (ICT) új találmánya a műanyagot, olvasható a Deutsche Welle oldalán. Az Arboform nevű anyag gyakorlatilag folyékony fa, újrafeldolgozható, valamint sokkal kevesebb mérgező anyag található meg benne.

hvg.hu Napi merítés

Egy műanyag zacskó életútja - videó

Zseniális áldokumentumfilmet készített a Heal the Bay nevű nonprofit szervezet, amely Kalifornia partjait és a Csendes-óceánt hivatott védelmezni. A négyperces videóban egy műanyag zacskó életútját kísérhetjük figyelemmel - írja az Adrenalin blog szerzője legfrissebb bejegyzésében.

hvg.hu Tech

Veszélyes műanyagot ártalmatlanítanak a gombák

Közönséges gombák biztonságosan lebontják azokat a polikarbonátos műanyagokat, amelyek veszélyesnek tartott, és mindenütt jelen lévő biszfenol A-t, vagyis BPA-t tartalmaznak – írja a Discovery News.

MTI Gazdaság

Jó üzlet a kupakolás Székesfehérváron

Csaknem 10 százalékkal, 11,5 milliárd forintra növelte tavalyi árbevételét az évente 4-4,5 millió darab műanyag kupakot gyártó székesfehérvári Bericap Hungary Kft. – írta szerdán a Fejér Megyei Hírlap.