Valójában béta kora óta nyúzzuk a legújabb OS X nagymacskát, a kiemelt újdonságokról volt több összefoglalónk (lásd Kapcsolódó anyagok a cikk végén), de hát végleges véleményt alkotni mégiscsak arról a verzióról lehet, amit már hivatalosan kiadtak.
Vásárlás és telepítés
A Lion megvásárlása talán az eddigi legegyszerűbb volt, amivel találkoztunk: az App Store-ból a megjelenés napján megvettük, és a várakozásainkkal ellentétben kb. másfél óra alatt le is töltöttük. Az Apple a jelek szerint készült a rohamra (volt mire, egy nap alatt 1 millióan töltötték le a rendszert).
A telepítésből a legegyszerűbb megoldást választottuk, vagyis egy kattintás a Dockra megérkező Lion ikonra, és azután rendszer-upgrade (aki most fog bele, annak itt összefoglaltuk, mit érdemes előtte azért megnézni). Az eredmény pedig alig több mint fél óra alatt egy működő Lion lett, amelyben minden korábbi programunk és adatunk problémamentesen ott "csücsült". Lehet clean installt is végezni (vagyis teljesen új rendszert telepíteni), s ha kell, kiírhatjuk DVD-re, pendrájvra is a 4 GB-os telepítőt, de erről majd később közzéteszünk részletes tippeket.
A Lion működik minden Core 2 Duo (vagyis 64 bites) vagy újabb processzorral ellátott Macen. A Core Duós vagy PPC-s gépek tehát ezúttal kiesnek a körből.
Nem mentünk hát se boltba, se máshova, gyakorlatilag pár kattintással, alig több mint 2 órával a megjelenés után már új rendszer volt a gépen, mindössze 24 euróért.
Kiemelt újdonságok
A Lion már nem egy Leopard-Snow Leopard mértékű váltás. Kívül belül jelentősen megújult (ennek is köszönhető, hogy folyamatosan érkeznek a Lionra optimalizált verziók a programokból).
Vegyük elsőként a kiemelt dolgokat: eltűnt a régi Aqua felület, és egy stílusában kicsit itt-ott még hasonlító, de jóval modernebb külsőt kapott a rendszer (nekünk tetszik, de persze ez ízlés kérdése). Mivel a Lion lényege a multitouch működés - persze nem a képernyőt, hanem a touchpadet, a Magic Trackpadet, esetleg a Magic Mouse hátát kell megfelelő ujjgesztusokkal simogatni -, a görgetősáv is változott. Egy visszafogott, vékony, szürke görgetőnk van, ami ráadásul csak akkor látszik állandóan alapból, ha egeret használunk, amúgy csak szükség esetén jelenik meg. Ha kihasználjuk a multitouch eszközöket, nem is fontos, bár elképzelhető, hogy sokak számára így hiányzik egy támpont arra nézve, hogy egy felület görgethető-e avagy sem. Szerintünk ez csak szokás kérdése, ráadásul ha kell, állandóra is kapcsolhatjuk a görgetősávot (a görgetés iránya is tetszőlegesen változtatható, ki hogy szeretné, alapból a le-fel görgetés hatása pont ellentétes, mint a megszokott).
Komoly szerephez jutnak az ujjgesztusok
A rendszer új alkalmazásindítót is kapott, amelyet Launchpad névre kereszteltek. Ezzel az iPadéhez hasonló alkalmazásindító felületet használhatunk OS X alatt. Praktikus darab, ráadásul az App Store-ból vásárolt alkalmazások esetében uninstallra is használhatjuk (szintén az iOS alatt megszokott módon). Amit nem az App Store-ban vettünk, annál marad a hagyományos likvidálási eljárás (kuka, AppCleaner stb.). Igaz, első alkalommal el kell szöszölni vele, mire az ember mindent rendesen elrendez, de utána praktikusan használható.
Szintén megújult a Spaces és az Exposé, gyakorlatilag egybegyúrták őket, és ebből lett a Mission Control. Egy mozdulattal elérhető, és nagyon kényelmesen lehet válogatni vele a futó alkalmazások és azok ablakai között. Szoros összefüggésben van egy másik újdonsággal, az alkalmazások teljes képernyős működésének lehetőségével, ugyanis minden teljes képernyőn használt alkalmazás külön Asztalt kap, így a Mission Controlban is elkülönítve láthatók.
A Finder is pályafutása egyik legnagyobb változásán esett át. A beszürkülő és kicsit elnagyolt ikonok nekünk ellenszenvesek, bár ez teljesen ízlés kérdése, viszont az All My Files opció nagyon jó elgondolás: típus szerint gyűjti ki a gépünkön található fájlokat, legyenek bárhol (képek, videók, dokumentumok stb.). Sajnos sok fájl esetén nem nagy segítség, csak egy méretes katyvasz, de a Spotlighttal együtt kifejezetten jól használható.
Az AirDrop funkció nagyon praktikus, segítségével egy mozdulat átrakni egy másik Lionos gépre fájlokat wifin keresztül (viszont nem minden régebbi konfiguráción működik!).
A Lion további kiemelt újdonságai a Resume, a Verison és az Auto Save. Utóbbinak köszönhetően a Lion kompatibilis programokkal készült dokumentumoknál (legyen szó akár videovágásról, szövegszerkesztésről stb.) nyomon követhetjük a változásokat, s bármikor visszaállhatunk egy korábbi verzióra, látványos időutazás kíséretében (amúgy az egész rendszer sajátja a látványosság, minden mozog, minden animált).
A Resume kicsit megosztó funkció, bármilyen Lion-kompatibilis alkalmazásból (például a rendszer Preview programjából) lépünk ki, a nem bezárt dokumentumok legközelebb újra megnyílnak ha elindítjuk a szoftvert, és ott folytathatjuk a munkát, ahol abbahagytuk. Egy munka közbeni programfrissítés esetén praktikus, de ha csak elfelejtettük bezárni mondjuk a Preview-ban megnézett képeket mielőtt kiléptünk, roppant idegesítő tud lenni, amikor újra megnyílik mindegyik a legközelebbi indításkor (velünk ezt eljátszotta pár képernyőképpel, mire belejöttünk).
Új és megújult alkalmazások
Több új alkalmazás is akad a rendszerben, így például alapból van Facetime is, ami bizonyára lelkesíti azokat, akik használják. Megújult a Photobooth, teljes képernyőn is működik, és az új effektek között található arckövető megoldásával nagyon vicces helyzeteket teremthetünk, de sok értelme továbbra sincs, játéknak remek. Sokak bánatára eltűnt a FrontRow médiaközpont alkalmazás, de ez kis trükközéssel visszaszerezhető, illetve bevethetünk helyette más, amúgy többet tudó ingyenes alkalmazásokat is (például Xbmc, Plex).
Megújult a Safari is, az 5.1-es verzió nagyon jól sikerült és nálunk abszolút hibátlanul működik. Sokkal kényelmesebb lett a letöltések menedzselése és érezhetően gyorsult is a böngésző.
Az új Reading List funkció mondjuk nyomába sem ér az Instapapernek vagy a Read It Laternek, de arra jó, hogy linkeket tegyünk el későbbre és azok automatikusan szinkronizálódjanak majd az iOS 5 alapú eszközökkel később, ha elkészül az iCloud és az iOS 5. Mivel a plug-ineket kicsit másként kezeli az új verzió, akad jónéhány, ami jelenleg nem működik (pl. Evernote plug-in), de a fejlesztők többsége készül a frissítéssel.
Sokaknak a Flash Playerrel is gondja akadt, nekik tudjuk javasolni a 11-es bétát, amely nálunk hibamentesen üzemel, napi használatban.
A Safari mellett talán a Mail esett át a legnagyobb változáson. Ez is hasonul kicsit az iPades változathoz a felépítését illetően. Borítékoljuk, hogy nem mindenkinek jön majd be elsőre, de megszokható, s ha túljutunk a kezdeti botladozásokon, nagyon nagyon kezes levelezőt kapunk. A Show Related messages gombbal mindenesetre érdemes megismerkedni, hogy jobban átlássuk az összefüggő levélfolyamokat.
Nekünk már csak egy gondunk van vele: teljes képernyős módban az új levél írása ablak mozdíthatatlan, így nem lehet írás közben ránézni a korábbi levelekre, illetve a fogd és dobd csatolás is ugrik így, marad a gémkapocs…
Az iCal és az Address book külseje teljesen megváltozott, szintén az iPades megfelelők stílusában. Amúgy kifejezetten ízléses lett mindkettő, az iCal pedig végre kapott éves nézetet is. Az Address book alakult a kor követelményeihez és már Twitter, Facebook, Skype stb. mezőket is felvehetünk benne, emellett pedig Facetime hívásokra is alkalmas.
Megújult a Preview is (kapott például egy az Aperture megoldásához hasonló nagyítót), sőt, külső változáson ment át a QuickLook is.
A Dock lehetőségei is bővültek kicsit, például ha jobb egérgombbal kattintunk egy program ikonján, elérjük az alkalmazással korábban megnyitott fájlok listáját. A Show Recent menüpontot választva mondjuk a Preview esetén, nézőképpel válogathatunk a korábban használt képek között.
Új lett a QuickTime is, amely immár sokkal ügyesebb, ha konvertálásról van szó, s akár videók összeillesztésére is használhatjuk. A többi ablak fölött is "lebeg", ha azt szeretnénk.
Podcast készítéshez is kapunk két nagyszerű alkalmazást (Podcast Capture és Podcast Publisher).
Akad tehát változás rendesen, az apróbbakról majd külön összeállítás készítünk. Most nézzünk néhány kellemes, hazai vonatkozású Lion újdonságot.
Magyarul is!
Az első örömhírünk, hogy az OS X Lion képes végre magyarul kommunikálni, a rendszer felülete átállítható magyarra. Szintén örömteli, hogy a szövegfelolvasó modulok között megtaláljuk Esztert!
Ha ezt a modult letöltjük és telepítjük (pár kattintás), a Lion képes ékes magyarsággal felolvasni szövegeket szinte bármilyen programból (erről korábban készítettünk videót is, még a béta alapján).
Sőt ha kell, exportálhatjuk is a felolvasott szöveget az iTunes-ba, s magunkkal vihetjük iPodon, iPhone-on stb. út közbeni meghallgatásra. A teljességhez persze hozzá tartozna egy magyar helyesírás ellenőrző is, de azt nem kapott a rendszer. Szerencsére a MySpellX gond nélkül használható vele továbbra is.
Rosetta, Java, Flash
Miután frissen telepítünk egy Liont, a fentiek egyike sem lesz a gépen. A Rosettára keresztet is vethetünk, a Lion már nem támogatja. Amelyik programból a Leopard óta nem találtunk Inteles verziót, abból várhatóan már nem is lesz semmi, ha a fejlesztők törődtek a programjukkal, akkor már rég van belőle unibin változat, így a döntés logikus az Apple részéről. A Lion már csak Intel processzorra készült alkalmazásokkal foglalkozik.
A Java ugyan alapból nincs a gépen, de amint szükség lenne rá, azonnal beugrik a rendszerfrissítés ablak, és már tölthetjük is le a Lion kompatibilis verziót.
A Flash esetében nem ilyen előzékeny a rendszer, azt leszünk szívesek magunknak telepíteni az Adobe oldaláról, ha használni akarjuk (és most őszintén, miért is ne akarnánk, amikor még egy halom online alkalmazás és játék alapoz rá?). Nálunk a 11-es béta gond nélkül működik, nem lassítja a böngészést.
Nincs vége…
Na jó, a cikknek most mégiscsak vége lesz, mert egy napra ennyi információ talán megteszi, de a helyzet az, hogy a Lion több mint 250 újdonságot tartalmaz és sok ezek közül nincs is különösebben szem előtt. Szóval ezeket majd külön anyagokban részletezzük a következő pár hétben.
Mindent egybevetve az OS X 10.7 - bár nem váltja meg a világot - nagyon kényelmes és ami talán még ennél is fontosabb, nagyon gyors rendszer lett (a gyorsulás méricskélés nélkül is egyértelműen érezhető, akár upgrade után is, nem csak clean install esetén).
Az új funkciók többsége hasznos, s bár a rendszer nem éppen bugmentes, a több napos alapos nyúzás során semmiféle hatalmas gondot nem tapasztaltunk a használata során, pedig igyekeztünk megizzasztani, amivel csak lehet. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden tökéletes, hiszen számtalan konfiguráció létezik, és bármelyiken kijöhetnek olyan gondok, amelyekkel mi nem találkoztunk.
Mindenesetre már a tesztelőknél a 10.7.2-es változat bétája, a 10.7.1 pedig hamarosan letölthető lesz, szóval a rendszer az elkövetkező hetekben-hónapokban biztosan kap néhány gyors hibajavítást. Mi pedig biztosan jelentkezünk még tippekkel, videókkal.