szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A leggyorsabb négylábú robotot fejlesztették ki svájci tudósok. A Gepárdbébi névre hallgató robotmacska dorombolni még nem tud, feje ugyanis nincs.

A Gepárdbébinek a harminc kilogramm alatti, négylábú robotok kategóriájában nincs vetélytársa. A tervezők, a lausanne-i műszaki főiskola Auke Ijspeert vezette csoportja szerint a robotmacska egyetlen másodperc alatt testhosszának majdnem hétszeresét teszi meg. "A harminc kilogramm alattiak között ezzel a leggyorsabb négylábú robot a Gepárdbébi" - írták a kutatók internetes oldalukon.

A mesterséges macska egy kilogramm súlyú és húsz centiméter hosszú. Lába pontos másolata a macskáénak. Az inakat rugók utánozzák, apró motorok az izmok. "A forma és a szerkezet olyan mechanikus tulajdonságokat kölcsönöznek a robotnak, amelyek a macskát is jellemzik. Ezek pedig a tökéletes futótehetség és a stabilitáshoz szükséges rugalmasság" - tette hozzá a kutatócsoport egyik tagja, Alexander Sprowitz.

Fejlesztésükkel - amelyet az International Journal of Robotics Research című folyóiratban mutatnak be - elsősorban a négylábú robotok biomechanikájának kutatását akarják előmozdítani, ám felmerült már a gyakorlati alkalmazás lehetősége is.

"Egyelőre kísérleti szakaszban vagyunk, ám hosszú távon az a célunk, hogy gyorsabb, kisebb és mozgékonyabb gépek nyújtsanak segítséget a kutatásban és a mentésben, például természeti katasztrófák helyszínén" - magyarázta Ijspeert.

Egyelőre a robotmacska nem olyan sokoldalú még, mint természetes mása, nem is szalad olyan fürgén: körülbelül öt kilométer az óránkénti sebessége. Azonban kiváló a stabilitása, könnyű, robosztus, és széles körben elérhető alkatrészekből áll

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!