szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Toulouse-i Egyetem kutatói egyedi, de mindenképpen korszerűnek mondható módszerrel próbálták kideríteni, kik a világ legbefolyásosabb személyiségei.

Az, hogy ki számít befolyásosnak, sok mindentől függ, így sokféleképpen meg is lehet határozni. A Toulouse-i Egyetem kutatói a Wikipediát vették alapul ehhez, és egyfajta adatbányászatot folytattak. A Google PageRank algoritmusát használták, ami a keresőmotor legfontosabb eleme, és a Wikipedia szavaival élve, a fontosság számszerűsítése.

A kutatók ezt az algoritmust futtatták a Wikipedia 24 különböző nyelvi változatán, hogy a hiperlinkek alapján döntsék el, kik a legbefolyásosabb – vagy a legtöbbet linkelt – személyek a történelemben. Az angol nyelvű változat listájának élén Napóleon, Barack Obama és Carl Linnaeus, vagy ahogy talán jobban ismerjük, Carl von Linne áll – utóbbi svéd természettudós volt, aki megalkotta az állatok és növények rendszerezésének alapelveit.

Bár az angol nyelvű változatban „csak” a harmadik legbefolyásosabb embernek bizonyult, az összes nyelvi változatot elemezve már mindenkit maga mögé utasít, itt Krisztus és Arisztotelész követi. (Linne "népszerűsége" érthető, hiszen a Wikipediában dominálnak a természettudományos szócikkek.) Ami a magyar változatot illeti: Linne, Krisztus és Napóleon a sorrend.

Mindez persze csak egyféle megközelítés, hiszen a 2DRank analízis, amely már a bemenő és kimenő linkeket is elemzi, Hitlert, Michael Jacksont és Madonnát hozta ki a legbefolyásosabbaknak, az összes nyelvi változatból (az angolnál Frank Sinatra, Michael Jackson és XII. Pius pápa volt a sorrend.) A korábbi, 2010-ben futtatott PageRank analízis sorrendje: Krisztus, Napoleón és William Shakespeare, de mivel a Wikipedia is folyamatosan bővül, fejlődik, egyáltalán nem meglepő a változás.

Ha az egyes Wikipedia-változatoknál mért befolyásossági sorrendre kíváncsi, kattintson erre a linkre, a teljes kutatási eredményt pedig itt nézheti meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!