szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miközben a legtöbb gyógyszergyártó a fogamzást gátló megoldásokon gondolkodik, a magyar Richter Gedeon kizárólagos értékesítési jogot szerzett az amerikai fejlesztésű PriyaRing nevű orvostechnika eszközre. A készülék célja a fogamzás elősegítése.

A Richter Gedeon kizárólagos licenc- és értékesítési szerződést kötött a Prima-Temp nevű coloradói céggel. A megállapodás értelmében a Richter az USA és Kanada kivételével a világ valamennyi piacán a magyar vállalat forgalmazza majd a PriyaRinget. A Richter közlése szerint 5 millió dollár ellenében kisebbségi tulajdonrészt is szereztek az amerikai cégben.

A PriyaRing egy olyan belső szenzort tartalmazó hüvelygyűrű, ami peteérést megelőző legkisebb hőmérsékletváltozást is érzékeli. 6 percenként méri a női test belső hőmérsékletét és az adatot Bluetooth kapcsolaton keresztül, két óránként továbbítja egy telefonos alkalmazásba, onnan pedig a felhasználó fiókjába. Ott nem csak tárolódik az adat, hanem a Prima-Temp által fejlesztett algoritmus elemzi is azt, így segítve gyűrű használóját.

Prima-Temp

A gyűrű a hőmérsékletmérő szenzor mellett nem tartalmaz hatóanyagot. Az eszköz "csupán" érzékeli az ovuláció előtt bekövetkező kismértékű hőmérsékletváltozást, és üzenetet küld az alkalmazába. Mindez lehetővé teszi az egyszerű kezelhetőséget, a folyamatos adatfeldolgozást és elősegíti a fogamzás bekövetkeztét.

Másra is jó lehet

A Prima-Temp által kifejlesztett folyamatos adatforgalmat biztosító hőmérsékletmérők és az ezekhez kapcsolódó szoftverek lehetővé teszik, hogy a test belső hőmérsékletét a lehető legprecízebb módon tudjuk mérjék. A termékenységet jelző eszközön túl a technológia fontos szerepet játszhat a korai betegségfelismerésben, alvászavarok vizsgálatakor, illetve drogterápiában és testsúly ellenőrzésében is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balogh Csaba Tech

Ezt zsebre vághatja az orvos: a magyar kütyü, melynek minden háztartásban lenne helye

Hosszú évtizedeken át zajló filozofálgatás és az elmúlt évek több gyorsan elfelejtett prototípusa után ma már egyértelműen kijelenthetjük: több út is kikristályosodott az egészségmegőrzésben valóban használható okos készülékek terén. Egy magyar fejlesztés a két leggyakoribb halálokot jelentő megbetegedés terén segít időben, otthon diagnózist felállítani. Kipróbáltuk az Egerben összerakott, a világon bárhol hasznos Wiwe-ot.