szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eddig feltételezettnél jóval régebben, már mintegy hárommilliárd éve is oxigénnel dúsították a vizet bizonyos baktériumok: az oxigéntermelés legrégebbi bizonyítékát találták a Tübingeni Egyetem kutatói.

"Nagyon meglepődtünk, amikor megláttuk az első eredményeket" -–mondta Benjamin Eickmann geofizikus, aki tübingeni és külföldi kollégáival a dél-afrikai Pongola-medence üledékeit vizsgálta. Baktériumok 2,97 milliárd évvel ezelőtti oxigén-kiválasztására találtak bizonyítékot. Így ez a medence az eddig ismert legrégebbi lelőhely, ahol élőlény által termelt oxigént mutattak ki. A szakértők eredményeikről a Nature Geoscience című tudományos szaklapban számoltak be.

Eickmann és kollégái becslései szerint lokális leletről van szó. "Ez a későbbi fejlődés előfutára volt, mivel az oxigéntartalom folyamatosan változott" – emelte ki. A légkör magas oxigéntartalma előfeltétele volt annak, hogy a Földön kialakulhasson a sokszínű élet.

A kutatók abból indulnak ki, hogy 2,5 milliárd éve globális fordulat következhetett be, amelyet valószínűleg éppen fotoszintézist végző baktériumok indítottak el, amelyek melléktermékként oxigént hagynak hátra. A tübingeni kutatók különböző kénizotópokat vizsgáltak az üledékben, és azokból következtettek az oxigéntartalomra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!