Még csak most jön majd az 5G java, Budapesten kutatják-fejlesztik
A Magyar Telekom, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és az Ericsson Magyarország kutatás-fejlesztési együttműködésbe kezdett az ötödik generációs mobiltechnológia terén. A Telekom a frekvenciát adja, az Ericsson a hálózatot építette fel a BME "I" épületében. Az 5G rendszerek felhasználási lehetőségeit kutatják a mezőgazdaságban és az okos gyártás területén.
"Az 5G magától nem fog virágozni" – mondta a Magyar Telekom szerda délelőttre szervezett online sajtóeseményén Solymár Károly Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium digitalizációért felelős helyettes államtitkára, aki szerint kemény munkára van szükség a technológia felfedezéséhez. "Nekünk kell azonosítanunk azokat a felhasználási területeket, melyek a mindennapokban valóban hasznossá tehetik a technológiát" – kapcsolódott az államtitkári mondandóhoz Lubor Zatko, a Magyar Telekom műszaki vezérigazgató-helyettese. Ebben lehetnek a konzorcium segítségére az úgynevezett kampuszhálózatok, azaz helyi mobilhálózatok, ahol zárt körben tesztelnek egyes megoldásokat.
Ilyen épült a BME-n, ahol a Magyar Telekom saját frekvenciakészletéből díjmentesen, haszonbérlet formájában engedett át a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem javára 20 MHz-et a 3600 MHz-es sávból, és 10 MHz-et a 2600 MHz-es sávból. Jakab Roland, az Ericsson Magyarország regionális stratégiai igazgatója elmondta: a teszthálózat NSA (non-standalone, vagyis 4G-hálózatra épülő) és a közeljövőben SA (standalone) üzemmódban is képes működni – ez utóbbi lehetővé teszi az 5G technológia minden képességének kiaknázását. A szakember szerint a létrejött 5G teszthálózaton olyan alkalmazásokat, felhasználási eseteket és funkciókat is ki lehet próbálni, amelyek élő hálózatban még nem elérhetők. "Ennek jelentősége abban áll, hogy a fejlesztés alatt álló szoftverek tesztelését már egy korai szakaszban el lehet kezdeni, ez pedig jelentősen gyorsítja egy-egy alkalmazás piacra jutását" – mondta Jakab Roland.
A helyi 5G-teszthálózat korlátozott hozzáférésű, azt kizárólag a BME kijelölt oktatói és hallgatói, valamint a két cég érintett munkatársai használhatják. A teszthálózaton kifejlesztett alkalmazásokat, megoldásokat a felek közösen mutatják majd be. Solymár államtitkár szerint már hamarosan; Lubor Zatko pedig azt emelte ki, hogy az egyetemen kifejlesztett megoldásokat később akár a Telekom ügyfelei is használhatják majd.
"Kimegyek a mosdóba, megnyitom a csapot, és ipar 4.0 folyik belőle."
Így érzékeltette az 5G-alapú innovációra irányuló iparági figyelem mértékét Józsa János, a BME rektora. Az egyetemi vezető szerint fontos szem előtt tartani, hogy legalább ilyen izgalmas, ha nem izgalmasabb a mezőgazdaság okosítása, "ami okos falut jelent, az pedig okos természetvédelmet". A kutatás-fejlesztési konzorcium okos mezőgazdasági alkalmazásokkal és a kooperatív robotok valós idejű automatizált vezérlésével demonstrálja az 5G rendszerek előnyeit. A rektor szerint ennek a területnek az igazi lényegét még csak tapogatjuk, de óriási jelentősége lesz. Csak úgy, mint a 6G-nek, melyen már dolgoznak a Műegyetem kutatói.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.