szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olyan új felhőalapú számítástechnikai rendszert vizsgál a Pentagon, amely képes megjósolni a várhatóan bekövetkező eseményeket. Nem szuperhősök lettek, a mesterséges intelligencia előnyeit kamatoztatják.

Az amerikai hadsereg a világ egyik olyan hadereje, amely tevékenységeihez a gépi tanulásos módszert is felhasználja. A kísérletezés egyik célja (legalábbis amit állítanak) az alakulatokra leselkedő veszélyek csökkentése, valamint a különféle, de elsősorban katonai jellegű események ellenőrzés alatt tartása. Ez utóbbiban a Pentagon is aktívan részt vesz, és az sem ritka, hogy új technológiákat tesztelnek.

Ilyen többek közt a The Drive által bemutatott GIDE (Global Information Dominance Experiments) is, amely egy kiterjedt számítástechnikai rendszer. Lényegében PC-k sokaságáról van szó, melyeket egy fejlett mesterséges intelligencia fog össze. A fejlesztés a szokatlan mozgolódásokat hivatott feltérképezni, és ezekről értesítést is küld. Vagyis

olyan dolgokat jelez előre, amelyek várhatóan bekövetkeznek.

A GIDE ehhez többféle adatforrást, például műholdképeket elemez, és keres változásra utaló nyomokat. A rendszer ezek alapján azt is érzékeli, ha egy adott térségben más irányt vettek fel a hajók. Ezt a katonák nem biztos, hogy észrevennék, nekik ráadásul több időbe telik átfésülni a kapott képeket, és valamilyen következtetést levonni.

Az északi parancsnokságnál (United States Northern Command) használt szoftver létezését nem tagadta a parancsnok Glen D. VanHerck, sőt. Azt is elmondta, hogy a technika készen áll a keményebb próbákra. Szerinte a GIDE segíthet a Pentagonnak, hogy az proaktívan cselekedjen bizonyos helyzetekben. Például azzal, hogy megnöveli egy állomás erejét, vagy civilek védelmére siet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!