szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mobiltelefonok világából más ismerős a jelenség: ahogy okosodnak, úgy bízunk rájuk egyre több mindent, ami egyúttal azt is jelenti, hogy egyre fontosabb odafigyelnünk a biztonságukra. Ez igaz az okosórákra is, melyek vásárlásához gyűjtöttünk össze néhány jó tanácsot.

Manapság a karóránk többet tudhat rólunk, mint 20 éve a számítógépünk tudott. Az okosórák tisztában lehetnek (visszamenőleg is) hollétünkkel, pénztárcánkként is funkcionálnak, megjelennek rajtuk – így le is lophatók róluk – e-mailjeink, chatüzeneteink. Vagy akár SMS-eink, az azokban érkező érzékeny fotók, belépőkódok, banki információk.

Friss, ropogós

Ennyiből már világos: oda kell figyelni az eszközökre. Így hát bármilyen okosórát is választ valaki, készüljön fel rá, hogy annak szoftverét is érdemes pont ugyanúgy frissen tartani, mint a számítógép és telefon operációs rendszerét. A gyártók néhány havonta, szerencsésebb esetekben néhány hetente küldenek ki újabb és újabb javítócsomagokat, melyek az új funkciók mellett az időközben ismertté vált biztonsági rések foltjait is hozzák.

„Az olcsó okosórák gyakran gyenge minőségűek, a technikai paraméterek terén egy elvárható szakmai minimum sem teljesül bennük, sőt komoly adatvédelmi aggályok is felmerülnek velük szemben. Például titkosítatlan, bárki által olvasható szövegként utaznak a bizalmas információink, jelszavaink” – hívta fel a figyelmet nemrég Csizmazia-Darab István, az ESET szoftvereit forgalmazó Sicontact Kft. biztonsági szakértője.

Már vásárlás előtt érdemes tájékozódni, hogy a kiszemelt készülékek gyártói mennyire veszik komolyan a biztonság kérdését. Ezt könnyen ki lehet nyomozni például fórumokban vagy vonatkozó Facebook-csoportokban, ahol korábbi modellekkel rendelkező felhasználók beszélgetnek az eszközökről. De persze az is megoldás, ha saját magunk kérdezünk rá személyesen, netán egy közösségi bejegyzésben ismerősi körünkben.

Csak azt, ami tényleg szükséges

Az ESET kiberbiztonsági cég arra is felhívta a figyelmet, hogy vásárlás előtt ne csak a gyártót, a modellt is fontoljuk meg alaposan – azaz azt, valójában milyen funkciókra van szükségünk.

Ha szeretnénk okosórán keresztül kommunikálni, esetleg videó- vagy telefonhívást is kezdeményeznénk gyermekünkkel vagy idősebb családtagunkkal, akkor válasszunk olyan eszközt, amely beépített kamerával, hangszóróval és mikrofonnal is rendelkezik. Ha ilyesmire nem vágyunk, csak a mobilunkra érkező értesítéseket szeretnénk elolvasni a csuklónkon, akkor kár „túlválasztani”, hiszen elég lehet egy kamera és mikrofon nélküli modell is – ezzel is csökkentve a biztonsági kockázatot jelentő tényezők számát. Összességében azt érdemes szem előtt tartani, hogy minél több lehetőséget kínál egy adott eszköz, annál több biztonsági rés keletkezhet rajta.

A „túl sok” hardverelem mellett kerüljük a túl sok felesleges szoftvert is. Az okosórák egy részére ugyanúgy telepíthetők appok, ahogy a telefonokra. Javasolt kizárólag a hivatalos alkalmazásboltokat használni még akkor is, ha egyébként más forrásból is fel lehet trükközni szoftvert a készülékre. És a hivatalos helyről se telepítsünk mindent, ami szembe jön, csak a valóban hasznos szoftvereket.

A legkisebb is számít

Aki a gyermekének venne okosórát – egyre több kifejezetten ilyen modell érhető el a piacon, annak a vonatkozó funkciókat is érdemes átböngésznie. Hasznos lehet például a geofencing, azaz a biztonsági zónák kijelölése, mellyel értesítést kaphatunk arról, ha gyermekünk elhagy egy bizonyos területet, például az iskola környékét.

Mielőtt okosórába fektetünk, alaposan gondoljuk át, hogy milyen szintű kontrollt szeretnénk a segítségével gyakorolni. Tartsuk szem előtt, hogy minél több funkcióval rendelkezik egy okosóra, annál kevesebb időt fog kibírni az akkumulátora töltés nélkül – figyelmeztet az ESET. Míg egyes modelleket szinte minden nap fel kell tölteni, addig más készülékek akár hetekig is használhatók feltöltés nélkül.

Pénz és távolság

Legyen szó kicsikről vagy nagyokról, érdemes bekapcsolni az óra távoli megkereshetőségét lehetővé tévő szolgáltatást. Ahol van ilyen, ott általában az is megoldható, hogy a távolból törölhessük adatainkat, legalább azok ne kerüljenek illetéktelen kezekbe, ha az órát ellopják.

Egy dolog miatt azonban még akkor sem kell aggódni: jó tudni, hogy ha hozzá is kapcsoltuk óránkhoz a bankkártyánkat, a kártyaadatainkat az óra birtokában senki nem fogja tudni visszafejteni, egyszerűen azért, mert az adatok valójában rá sem kerülnek az órára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!