szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ferenci Tamás biostatisztikus reagált arra, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a favipiravir hatásosságát kétségbevonó cikkek miatt feljelentést tett.

Mint megírtuk, az OGYÉI rémhírterjesztés bűntettének megalapozott gyanúja miatt tett feljelentést, mert a szervezet szerint 2021 decembere és 2022 januárja között különböző internetes médiumokban „félrevezető állításokat” tartalmazó cikkek jelentek meg a favipiravir hatóanyagú gyógyszerekről. Az intézet nem nevezte meg ezeket a cikkeket, csupán annyit közölt, hogy a bennük tett állítások a favipiravir hatóanyagú gyógyszerek hatásosságát kérdőjelezik meg, „melynek következtében a koronavírus-járvány elleni védekezés eredményességét is akadályozhatják”.

Erre reagált véleménycikkében Ferenci Tamás biostatisztikus, aki azt írja, hogy az a különösen aggályos az OGYÉI közleményében, hogy az általa el nem fogadott álláspontot nem tudományos értelemben vitatja. Nem az történik, hogy rámutat az általa kifogásolt állítások hibáira, és bizonyítékokat sorol fel a favipiravir hatóanyag hatásosságára, valamint „nem a tudományos élet szokásos fórumait veszi igénybe egy tudományos vita lefolytatására – hanem a rendőrségen büntetőfeljelentést tesz.”

„Itt nem az történt, hogy az ATudosokAltalEltitkoltIgazsagokNyomaban!!!! blogon leírták, hogy kiszivárgott dokumentumok szerint mindenki másnapra meghal, aki favipiravirt vesz be. Az említett cikkekben tanszékvezető egyetemi tanárok, orvosprofesszorok, évtizedes gyakorlatú gyógyszerészek nyilatkoztak. A tudomány aktuális állásának megfelelően” – fogalmaz a kutató.

Hozzáteszi: „egészen perverz helyzettel állunk tehát szemben: a favipiravir hatásosságáról a tudományos ismeretekkel szembenálló kijelentést tevők feljelentik a tudományos ismeretek talaján álló kijelentést tevőket – rémhírterjesztés miatt”.

Szerinte az OGYÉI hozzáállása azt a látszatot kelti, mintha meg akarnák félemlíteni a kutatókat, „megmutatva, hogy mi történhet, ha valaki elmondja a – tudományos, szakmai – álláspontját”.

Kiemeli, hogy „ez a probléma független attól, hogy kinek van igaza. Ha az OGYÉI-nek az első sortól az utolsó sorig mindenben igaza van, és a két cikk az első sortól az utolsóig mindenben téved, akkor is elfogadhatatlan, hogy börtönbe zárással fenyegető eljárást indítanak, mert kutatók elmondták a legjobb tudásukon és friss nemzetközi kutatási eredményeken alapuló véleményüket egy tudományos kérdésben”.

A szakértő szerint elképesztő és cinikus, amit a magyar járványügy az adatokkal művel

A következő időszakban nagyobb veszélyben leszünk a vírustól, mint valaha voltunk Magyarországon - mondta az Indexnek Ferenci Tamás biostatisztikus, aki azt kéri mindenkitől: tartsa a lelket az ismerőseiben, és igyekezzen a minimálisra szorítani a kontaktusainak számát.

Másfelől Ferenci Tamás szerint bár kezdetben valóban voltak biztató eredmények a favipiravir hatásosságával kapcsolatban, a legfrissebb metaanalízisek szerint semmilyen vagy csak elenyésző javulás várható a favipiravirtól. Egy rakás kutatást, felmérést be is linkel a szövegébe, állítását alátámasztandó. Megjegyzi, hogy hazai vizsgálatból mindössze egyetlen egy készült a favipiravir hatásosságáról, de az sem tudott érdemi hatást megállapítani. A favipiravir vizsgálatát, melyet eredetileg Japánban fejlesztették ki, néhány hete a szigetországban is leállították. A szer sem az amerikai, a brit vagy a német kezelési irányelvekben nincs benne, de még az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásában sem szerepel.

Ezek után – írja a kutató – a favipiravir hatóanyagú gyógyszerek hatásosságának megkérdőjelezése teljes mértékben megfelel az orvostudomány jelenlegi álláspontjának.

Szerinte inkább az a kérdés, hogy mégis miként szerepelhet a magyar Covid–19-kezelési protokollban még ez a gyógyszer. Ennél is nagyobb probléma – írja – a transzparencia hiánya. „Az, hogy nem ismerhető meg, hogy a magyar irányelv kidolgozói milyen tudományos ismeretek alapján, milyen bizonyítékokra támaszkodva fogalmazták meg ajánlásukat.”

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!