szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A sarki fénynek valójában hangja is van, méghozzá meglehetősen gyakran. A kutatók szerint 90 százalékos pontossággal megjósolható, hol lesz a következő.

Évszázadokon keresztül terjedtek a történetek arról, hogy a sarki fénynek hangja is van. A kutatók sokáig elutasították ezt a teóriát, mondván, hogy valójában egy pszicho-akkusztikus jelenségről van szó: arról, hogy valójában nem létező hangokat „hallanak” azok, akik ezt állítják.

A vitát most a finn Aalto Egyetem kutatói robbanthatják ki újra. A tanulmányukban azt sugallják, hogy kapcsolat lehet a geomágneses ingadozások és a sarki hangok között – írja a Forbes.

A NASA rakétákat fog lőni a sarki fénybe

A NASA egy különleges tudományos vizsgálat miatt irányít rakétákat a sarki fényre.

Az Aurora Borealis és Aurora Australis – vagyis az északi és a déli sarki fény – a Napból a napszéllel kiáramló töltött részecskék hatására jön létre, amikor azok kölcsönhatásba lépnek a Föld mágneses mezőjével. A feltűnő színű hullámok akkor keletkeznek, amikor a töltött részecskék összeütköznek a légkörben nagy sebességgel haladó oxigénmolekulákkal.

Az Aalto Egyetem kutatói szerint a megfelelő körülmények között a talaj felett nagyjából 75 méterrel lévő meleg levegő statikus töltése a levegő eloszlásakor kisül, ezzel együtt pedig recsegő hangot ad ki.

A kutatók szerint mindez akkor történik gyakrabban, amikor látható a sarki fény, de akkor is előfordulhat, ha nem látható.

Mintha sci-fit látnánk: lenyűgöző fényképet készített egy brazil fotós

Alexandre Correia eredetileg a sarki fényt akarta lencsevégre kapni, ám mellé egy másik jelenséget is sikerült megörökítenie.

A kutatók a vizsgálatuk során négy órányi sarki hangot rögzítettek Helsinkitől nagyjából 90 kilométerre. Bár sarki fényt ekkor nem lehetett látni, a helyi meteorológiai intézet szerint a geomágneses aktivitás hasonló volt ahhoz, mint amikor látni is lehet a jelenséget.

A szakemberek szerint az ilyen hangok annyira gyakoriak, hogy akár 90 százalékos pontossággal is meg tudják jósolni, mikor lehet majd őket hallani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!