szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Japán jelenleg a világ ötödik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója, 2050-re viszont karbonsemlegesek lennének. Az ország fővárosában 2025-től már csak napelemekkel szerelt lakóházakat lehet építeni.

Tokió vezetése elfogadott egy új rendeletet, melynek értelmében előírják, hogy 2025 áprilisától az újonnan épült otthonokra napelemeket kell telepíteni – számolt be a Kyodo News. Az intézkedés keretein belül a 2000 négyzetméternél kisebb házakat kell napelemekkel vagy egyéb megújuló energiaforrásokkal szerelniük az építőipari cégeknek – a cél, hogy felezzék a város szén-dioxid-kibocsátását.

A becslések szerint egy 4kW teljesítményre képes berendezés 7200 dolláros (körülbelül 2 757 000 forintos) ára megközelítőleg hat év alatt térülhet meg, de ez tovább is csökkenthető más támogatásokkal.

Az Engadget megjegyezte: egyelőre nem világos, hogy az új házak hány százaléka esik majd az új intézkedés szabályai alá. A hatása azonban jelentős lehet, ugyanis Tokió úgy becsli, 2050-re a jelenlegi épületek fele (ezek 70 százaléka lakóház) lesz új építésűre cserélve.

Japán a világ ötödik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátójának számít, viszont ígéretet tett arra, hogy karbonsemleges lesz 2050-re.

Hasonló intézkedésre Franciaországban is sor került már: ott nemrég hagyták jóvá azt a törvényt, mely előírja, hogy napelemekkel kell lefedni a legalább 80 férőhelyes parkolókat. Az intézkedés elsősorban a nagyobb utak és az autópályák melletti parkolókat célozza, és jelentős hatása lehet: akár 11 gigawattot is lehet termelni ezáltal, ami 10 atomreaktorral egyenértékű.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!