szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók szerint kiválthatók azok a környezetszennyező gázok, amikkel a jelenlegi hűtők működnek. Ehhez egy ionkalorikus ciklus nevű folyamatot vettek alapul, a lehűtendő rendszeren pedig elektromos áramot vezettek át, mely így megváltoztatja az anyag olvadáspontját.

Újfajta hűtési módszert találtak ki az amerikai Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium, valamint a kaliforniai Berkeley Egyetem kutatói. A mérnökök által kidolgozott új módszer azt használja ki, ahogyan az energia elraktározódik vagy kiszabadul akkor, amikor az anyag halmazállapotváltozáson megy keresztül.

A kutatók ehhez a jég olvadását vették alapul, amikor a szilárd halmazállapotból folyékony lesz. Az egyik módja annak, hogy ez bekövetkezzen az, hogy emelni kell a hőmérsékletet. Ekkor azonban nemcsak a jég lesz melegebb (és olvad el), de a környezet is hidegebbé válik – hiszen a kölcsönhatás kétirányú.

A jeget nemcsak hővel lehet olvadásra bírni, hanem például néhány töltött részecske hozzáadásával is. Elég csak arra gondolni, amikor az utat sózzák, hogy megakadályozzák a jég képződését. A Science-ben publikált tanulmány szerint az úgynevezett ionkalorikus (ionocaloric) ciklus is hasonló elven működik.

-273,14 Celsius-fokot képes tartani az új kínai hűtőgép

Ultraalacsony hőmérséklet létrehozására fejlesztettek ki hűtőgépet kínai tudósok. A prototípus segítségével az abszolút zéróhoz közelítő hőmérséklet állíthat elő, amely a hőmérséklet fizikai határa.

A szakemberek modellezték az eljárást, hogy megnézzék, mennyire veszi fel a versenyt a mai hűtési technológiával. A folyamat során a rendszeren áthaladó elektromos áram megmozgatná a benne lévő ionokat, így az anyag olvadáspontját eltolná, ezzel hűtve le a környezetet.

A csapat kísérleteket is végzett. Egy nátriummal és jóddal kevert sóval próbálták meg megolvasztani a szobahőmérsékleten szilárd etilén-karbonátot. Ezt az oldószert például a lítium-ion akkumulátorokban is használják. A folyamat során 25 Celsius-fok hőmérséklet-változást tapasztaltak kevesebb mint 1 V töltés alkalmazásánál, ami sokkal jobb eredményt jelent az eddig használt hűtési módszerekhez képest.

A kutatók célja, hogy a laboratóriumi kísérletek után egy, a gyakorlati életben is működő technológiát fejlesszenek ki, amivel a jövőben lecserélhetővé válhatnak a jelenleg használt hűtőgépek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!