szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelentős pénzjutalmat ígérő felmérésről szóló bejegyzés terjed a közösségi médiában az Erste Bank nevében, azonban ez egy átverés – nemhogy pénzjutalom nincs, de még a bankszámlán lévő összeg is veszélybe kerülhet, ha valaki nem figyel.

Egyre több az úgynevezett adathalász átverés, melyben valamilyen ismert cég – legyen az bank vagy szolgáltatás – nevében próbálják kicsalni az emberek belépési vagy pénzügyi adatait.

Az elmúlt időszakban Magyarországon terjedt ilyen a Netflix, a Díjnet, az OTP Bank és a Takarékbank nevében is, és most egy újabb hazánkban működő pénzintézet nevében próbálkoznak a támadók – vette észre a KiberCsali nevű Facebook-oldal.

A jelek szerint ezúttal az Erste Bank nevében jelennek meg bejegyzések a közösségi médiában, melyek egy felmérés kitöltéséért 75 000 forintot ígérnek – ez azonban átverés, pénzjutalomról szó sincs, sőt az internetbanki és a bankkártyaadatokat próbálják kicsalni a gyanútlan emberektől, miután a linkre kattintanak.

Ilyen bejegyzésekben terjed az átverés az Erste Bank nevében.
Kibercsali / Facebook

Cikkünk megjelenése után az Erste Bank jelezte: különböző felületein is felhívják a figyelmet a csalásra, holnapján pedig jó tanácsokat is közzétett arról, mire érdemes ügyelniük az ügyfeleknek. A tájékoztató ezen az oldalon érhető el. Azt is közölték: az Erste már korábban kampányt indított a biztonságosabb internethasználat érdekében, hogy megossza azokat az alapvető szabályokat, eljárásokat, amelyekkel csökkenthető annak esélye, hogy online csalások áldozatává váljunk. Az Erste oldalán külön “Biztonsági központot” hozott létre, ahol nem csak tanácsokat oszt meg, hanem folyamatosan láthatóak az aktuális figyelemeztetések, de megtudhatjuk azt is, mit kell tenni baj esetén.

Általánosságban elmondható: érdemes körültekintőnek lenni, gyanús jel lehet az ilyen ajánlatok helytelen, magyartalan megfogalmazása, valamint az irreálisan magas pénzjutalom is. Ha egy bank valóban indít valamilyen nyereményjátékot vagy kedvezményt, azt mindig a hivatalos felületeiken hirdetik meg. A név melletti kék pipa jelöli azt, hogy az adott Facebook-oldal valóban hivatalos-e.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!