Az Apple 2012 őszén, az iPhone 5 bemutatásakor váltotta le a korábbi, 30 tűs USB-kábelét a Lightning nevezetű változatra, mely – szemben az akkoriban elterjedt MicroUSB-szabvánnyal – abban biztosan újat tudott mutatni, hogy nem számított, melyik irányból dugjuk bele a telefonba.
Időközben azonban megjelent az USB-C-szabvány, és néhány év leforgása alatt gyakorlatilag a teljes piac átállt a használatára: még az Apple is, a laptopokon 2016 óta szinte csak ilyen csatlakozót lehet használni, de már az iPad táblagépek zöme is átállt rá. Csak egy termékkategóriánál erőlteti a Lightningot az Apple: az iPhone-oknál. Ezen egy uniós szabályozás fog csak változtatni, várhatóan 2024-től.
Az örömöt beárnyékolni látszik egy új értesülés, miszerint elképzelhető, hogy az idén érkező, már USB-C-s iPhone 15-modellek csak korlátozásokkal fogják támogatni az új szabványt: bár a csatolófelület valóban USB-C lesz, de a készülékek csak az Apple által gyártott adatkábelekkel fognak teljeskörűen funkcionálni.
A technológia nem új: már a meglévő Lightning-kábelekben is van egy MFi (Made for iPhone) nevű hitelesítő chip, mely azt hivatott tanúsítani, hogy az adott kábel eredeti-e, vagy rendelkezik-e jóváhagyással az Apple részéről. Ez azt hivatott szolgálni, hogy a készülékben ne tehessen kárt rossz minőségű tartozék. Ezt a hitelesítést nem csak az eredeti kábelek tartalmazzák, ugyanis külső gyártók is megkaphatják – persze nem ingyen, fizetniük kell érte, tehát az Apple-nek ez is megéri.
Ha azonban nincs ilyen MFi-chip a töltő- és adatkábelben, az iPhone jellemzően azonnal feldob egy figyelmeztetést, mondván ez egy nem támogatott tartozék – de akár le is tilthatja azt bizonyos esetekben.
A vállalat marketingért felelős vezetője, Greg Joswiak egy interjúban jelentette be, hogy az Apple az európai piacra szánt iPhone-jaiban megválik a Lightning-csatlakozóktól.
Ha MacRumors által megszellőztetett pletykák valósággá válnak, hiába lesznek USB-C-sek az új iPhone 15-szériás telefonok, az Apple ezek csatlakozóihoz és kábeleihez is fejleszt egy ilyen saját MFi-chipet.
Hogy miben korlátoznák az ilyennel hitelesítéssel nem rendelkező kábelt használókat, az egyelőre nem világos, de elképzelhető, hogy nem működnének bizonyos gyorstöltési vagy adatátviteli funkciók.
Az Apple-témákban általában jól értesült elemző, Ming-Chi Kuo szerint az iPhone 15 / Plus modellek USB-C-portja továbbra is az USB 2.0 szabványt használhatnak majd, míg a Pro modellek nagyobb adatátviteli sebességre kapcsolhatnak. Ez nem újkeletű: az iPadek esetében is alkalmazza ezt a módszert az Apple, a belépő modellek USB 2.0-s csatolóval rendelkeznek, 480 Mbps elméleti maximális adatátviteli sebességgel, míg a Pro táblagépek akár 40 Gbps sebességgel is tudnak adatokat mozgatni, hiába az azonos, USB-C-s csatlakozási mód.
Nem, egyelőre még nem az Apple váltotta le Lightning csatlakozóját (ami azonban könnyen megtörténhet a jövőben), hanem egy ügyes kezű felhasználó gondolta újra a csatlakozási megoldást.
Összességében kijelenthető, hogy bár a kompatibilitási probléma részben megoldódik – így egy társaságban már akkor sem lesz egy iPhone-tulajdonos gondban, ha senki másnak nincs Apple készüléke –, de a teljes szabadságot most sem fogja megadni ilyen téren a cupertinói vállalat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.