szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az iFixit csapata rendszeresen szétszedi az élvonalbeli techgyártók eszközeit, hogy felmérje, mennyire könnyen javíthatók azok. Legutóbb a McDonald’s fagyigépei verték ki náluk a biztosítékot, és nem is akármiért.

Olvasóink már sokszor találkozhattak az iFixit nevével: ha megjelenik egy újabb, valamiért figyelemre méltó technológiai eszköz, akkor annak javíthatóságát azonnal górcső alá teszik, és vizsgálataikról részletesen be is számolnak. Legutóbb viszont egy olyan berendezés verte ki náluk a biztosítékot, ami nem sorolható a legújabb technológiai eszközök közé: a McDonald’s fagyigépe. A probléma vele nem újkeletű, javítási anomáliái évek óta ismertek.

De miről is van szó? A Meki lassan ikonikusnak mondható fagyigépeit a Taylor cég gyártja. És ha egy ilyen gép meghibásodik (amire bizony gyakran van példa, állítólag egy tetszőlegesen választott időpontban 10 százalék tuti hibás), akkor kizárólag a Taylor technikusai tudják megjavítani, ugyanis a gép alkatrészei olyan hibakódok mögé zárják a problémákat, amelyeket a gépeket gyártó cégen kívül egyetlen technikus sem tud megfejteni.

A McDonald's fagyigép agya
iFixit

Valójában a Taylor nyereségének nagy része a sérült gépek javításából származik. Ha valaki megpróbál behatolni a szoftverbe, hogy megértse azokat a rejtélyes kódokat és így a problémát is, akkor az Egyesült Államok szerzői jogi törvényeibe ütközik – magyarázza az iFixit. A törvény egyik szakasza (DMCA 1201) tiltja az eszközök szoftveres zárolásának a megkerülését. Ennek – véli az iFixit – akkor talán még volt értelme, amikor CD-kalózkodásról volt szó, na de azóta jó néhány év eltelt, és egészen más a technológiai környezet. Éppen ezért az iFixit a Public Knowledge céggel együttműködve most arra kérte az amerikai Szerzői Jogi Hivatalt, hogy adjon szerzői jogi mentességet a fagylaltgépek javítására, pontosabban hogy engedélyezze az embereknek a fogyasztói eszközök és a kereskedelmi berendezések javítását, beleértve a McDonald’sben használtakhoz hasonló lágy fagylatgépeket is.

Ennek a felmentési kérelemnek a teljesítése lehetővé tenné, hogy többet tegyenek a géppel, s a szétszedés mellett a szoftverbe is beleáshatnának az iFixitesek (és mások). Visszafejthetnék a hibakódokat, és kitalálhatnák a javítás lépéseit.

Persze ez még mindig csak félig oldja meg a problémát – a McDonald's franchise-tulajdonosainak többsége nem lesz képes egyedül kitalálni, hogyan olvassa el és kezelje a gép hibakódjait. A Kytch nevű cég a hibakódokat egyszerű utasításokká alakító eszköz fejlesztésével igyekezett megoldást nyújtani, azonban a Taylor és a McDonald's gyorsan leverte ezt a kezdeményezést, pert is indítottak „biztonsági veszélyekre” hivatkozva.

Az iFixitesek arra is kérik most az Egyesült Államok Kongresszusát, hogy vezesse be újra a javítás szabadságáról szóló törvényt, amely a javítószerszámokat is legálissá tenné, és véglegesen mentesítene minden javítási tevékenységet a DMCA 1201. szakasza alól. Amennyiben az iFixit sikerrel járna, a cég olyan gép elkészítését javasolja, amely megfejti a hibakódokat, és lehetővé teszi egy átlagos technikus számára is a gépek javítását.

„A szoftvereszközökhöz és javítási kézikönyvekhez való hozzáférés nem lehet nagy tétű digitális macska-egér játék" – mondta Kyle Wiens, az iFixit vezérigazgatója, hozzátéve, hogy az elromlott McDonald's fagylaltgépek helyzete dermesztő emlékeztető arra, hogy nem igazán mi birtokoljuk a megvásárolt hardvert, mert a javításokat szerzői joggal védett szoftverek mögé zárják.

Egyelőre nem tudni, mi lesz a kérelem sorsa, de azért az iFixitesek addig sem tudták meghazudtolni önmagukat, és a tőlük megszokott módon szétszedtek egy McDonalds-es fagyigépet. Videójukból kiderül, hogy ezeket a gépeket meglehetősen könnyű lenne javítani, ha nem lennének azok a fránya törvények.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!