szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ahhoz, hogy hőmérő legyen egy telefonból, különféle hardverkiegészítőkre van szükség, legalábbis így volt ez eddig. Amerikai kutatók viszont egyetlen alkalmazással oldották meg azt, hogy az okostelefon kijelzője hőmérő/lázmérő váljon.

Abban, hogy egy okostelefon akár testhőmérsékletet is mér, tulajdonképpen nincsen semmi meglepő: nem egy gyártó próbált már olyan apró alkatrészeket beépíteni az eszközbe, hogy utána lehetővé váljék a hőmérsékletmérés. A Washingtoni Egyetem kutatói azonban jóval egyszerűbb módszert találtak: állításuk szerint csak egy alkalmazásra van szükség ahhoz, hogy egy már meglévő okostelefon is alkalmas legyen mondjuk lázmérőnek.

A kutatók az általuk fejlesztett alkalmazásnak a FeverPhone nevet adták, utalva a lázra (fever) és a telefonra (phone). Persze mindenképpen kell egy hardveres egység, ami hőmérsékletet mér, ez azonban már eleve benne van az okostelefonokban, és termisztor a neve. Ez a bizonyos termisztor méri az eszköz belső elemeinek hőmérsékletét, beleértve az akkumulátort is, hogy aktiválja a biztonsági óvintézkedéseket, ha túlmelegedne a telefon – olvasható a Proceedings of the ACM on Interactive, Mobile, Wearable and Ubiquitous Technologies című folyóiratban.

Az okostelefonokban lévő termisztorok persze nem tudják megmérni a felhasználó testhőmérsékletét, viszont nyomon követhetők a felhasználó és az általa használt mobileszköz között átvitt hőenergia mennyisége. Egy lázas tesztalany szimulálására a kutatók speciális szuvidáló géppel melegítettek fel egy vízzel teli nejlonzacskót, majd hozzányomták ehhez több különböző okostelefon érintőképernyőjét, köztük a védőtokos készülékekét és képernyővédőt használó telefonokét.

A kutatók a különböző tesztesetek adatait használták fel egy gépi tanulási modell kiképzésére, amely összetett kölcsönhatásokat használt a testhőmérséklet becslésére. Mivel az érzékelőknek a telefon akkumulátorának hőjét kell mérniük, az alkalmazás nyomon követi, hogy a telefon milyen gyorsan melegszik fel, majd az érintőképernyő adatai alapján számba veszi, hogy mennyi származik abból, hogy valaki megérinti. Ahogy újabb teszteseteket adtak hozzá, a kutatók képesek voltak úgy kalibrálni a modellt, hogy figyelembe vegyék az olyan eltéréseket, amelyeket a telefontartozékok okoznak.

Történik valami furcsa az embereknél: csökken az átlagos testhőmérsékletünk

Egyre szélesebb körben tapasztalt jelenség, hogy alacsonyabb értékeket mutat a mai emberek átlagos testhőmérséklete, mint néhány évtizeddel korábban. A kutatók egyelőre nem igazán értik, mi áll ennek a hátterében.

A készülőben lévő FeverPhone alkalmazás használata egyszerű, azonban de a felhasználónak a sarkainál fogva kell tartania a telefont, és körülbelül 90 másodpercig kell a homlokához nyomnia az érintőképernyőt. Ennyi az ideális idő ahhoz, hogy elegendő testhőt kapjon a készülék. Mivel az érintőképernyő érzékeli a homlokot, az alkalmazás „tudja”, hogy éppen szándékosan mérést végeznek.

A Washingtoni Egyetem Orvostudományi Karának sürgősségi osztályán végzett klinikai vizsgálat 37 kísérleti alannyal tesztelték a megoldást. Közülük 16 enyhén lázas volt. Az eredményeket összehasonlították egy szájhőmérő által mért értékekkel. A FeverPhone körülbelül 0,23 Celsius-fok átlagos hibával tudta megmondani a felhasználó testhőmérsékletét, ami egyenértékű az otthoni hőmérők pontosságával, beleértve az érintésmentes változatokat is.

A kutatók kiemeltek néhány további vizsgálati területet is. A tanulmányba egyelőre nem vontak be olyan résztvevőket, akiknek 38,6 foknál magasabb láza volt, mivel ezeket a hőmérsékleteket könnyű diagnosztizálni, és mert az izzadt bőr hajlamos megzavarni a hőmérőket. Ezenkívül a FeverPhone-t mindössze három telefonmodellen tesztelték. Viszont ha más okostelefonokon és más eszközökön, például okosórákon való futtatásra is betanítják, növelné a közegészségügyi alkalmazásokban használható potenciált – állítják a kutatók.

Az alkalmazás később válhat letölthetővé a nagyközönség számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!