szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az IT iparág nagy lendületet vett az elmúlt években, és az informatikai szakemberekre még mindig nagy a kereslet, az MI, a szoftvertervezés- és fejlesztés, valamint a kiberbiztonság terén különösen. A piac helyzetét, valamint a 2024-re vonatkozó várakozásokat elemezte friss piaci körképében a Bluebird.

Mint közleményükben kifejtik, a legnagyobb igény továbbra is a Cloud megoldások terén tapasztalattal rendelkező szakemberekre van. Az Azure/AWS tudás a leggyakrabban keresett, illetve a Devops vonal továbbra is kiemelkedő, melyhez elvárt a CI/CD-módszertan gyakorlat. Rendkívül népszerűek a full stack fejlesztők, akik 2023-ban már akár havi bruttó kétmillió forintos fizetéssel is számolhattak senior szinten, de hasonló összeget vihettek haza a backend területen dolgozó szakemberek Java, PHP, Python, C# vagy éppen Node.Js vonalon. Frontend technológiák terén továbbra is a Typescript, az Angular és a React a meghatározó.

A megfontoltság azonban érzékelhető a vállalatok oldaláról. Egyedi megoldásokkal, MI rendszerekkel, illetve a gyártás-, autóipar-, elektronika- és hardverközeli fejlesztések területén tevékenykedő és/vagy nemzetközi háttérrel rendelkező cégeknél bővülés érzékelhető. A növekedést a cégek rendkívül óvatosan, lassan építkezve végzik, a kiválasztási folyamatok is sokszor hetekig, ritkább esetekben 2-3 hónapig is elhúzódhatnak. A tavalyi évben banki/pénzügyi területen volt jelentősebb bővülés, jelenleg a szektorban visszaesés mutatkozik, jellemzően inkább pótlás miatt nyitottak a pozíciók, és egyre inkább a senior kollégákat keresik.

Magyarországon tízből kilencen nehezményezik, ha nincs megadva a fizetés az álláshirdetésben - több IT-s elvárásra is fény derült

Az álláshirdetések hiányosságai nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, ha egy vállalat nem találja meg a megfelelő szakembert a meghirdetett pozícióra. Az informatikai álláskeresők közel egyharmada szerint bár egy évvel ezelőtt könnyebb volt IT-állást találni, mostani elhelyezkedésüket nagyban megkönnyítené az is, ha a toborzási folyamat minden szakaszában jobban érvényesülnének olyan alapvető elvárások, mint a tisztelet és kölcsönösség - derül ki a No Fluff Jobs emzetközi IT-állásportál friss felméréséből.

„Azt látjuk, hogy a vállalatok a korábbiakhoz képest jóval seniorabb, 4-5+ év tapasztalattal rendelkező kollégákkal szeretnének elsősorban bővülni. Egyre kevesebb junior és medior jelöltet keresünk, illetve jóval több a speciális szaktudást igénylő pozíció. Nagy az igény azon szakemberekre, akik területükön belül nem csak széleskörű, hanem rendkívül mély és magabiztos, gyakorlati tudással rendelkeznek, melyet a cégek tesztekkel, gyakran 3-4 körös interjúkkal szűrnek meg” – mondja Balassa Réka, a Bluebird Zrt. IT Recruitment üzletágának vezetője. „Tapasztalatunk alapján, akik leggyakrabban jelentkeznek hozzánk, és talán a legnyitottabbak jelenleg az új lehetőségekre, azok a projektvezetők, rendszerszervezők, business analyst jelöltek, tesztelők és az 1-2 éves gyakorlattal rendelkező fejlesztők” – jegyzi meg.

Sokkal több energiaráfordítással lehet megtalálni az ideális szakembert, egyrészt a támasztott elvárások, a cégek mérsékeltebb növekedése, másrész a jelöltek nyitottsága miatt. A vállalatok jóval több szakemberből választják ki a számunkra megfelelőt, még erősebben szűrik a jelölt személyiségét és motivációját a szakmai tapasztalat mellett.

A szakemberek elsősorban a stabil hátteret, a biztos lehetőséget keresik leendő munkahelyükben, és nem utolsó szempont számukra az anyagi fejlődés sem. Az otthoni munkavégzés lehetősége még mindig meghatározó, heti legalább 3 napot szeretnének otthonról dolgozni. A bérekben nagyobb növekedés az elmúlt fél évben nem tapasztalható, inkább a bérsávok rugalmasabbak a senior szakemberek tekintetében, a felső határ megközelítőleg 10 százalékkal nőtt. A Bluebird által elhelyezett IT szakemberek átlag bruttó bérei – melyek az idei évben elfogadott ajánlatok – tavaly október végéhez képest 8,9 százalékot növekedtek.

Megkérdezték a magyar informatikusoktól, mi az, ami itthon tartaná őket - meglepő válaszok jöttek

Az IT-s szakemberhiány Magyarországon különösen problémás, a helyzeten pedig csakis valódi változásokkal lehetne javítani. Az informatikusok szövetségének van is rá ötlete, hogyan.

A kétmilliós bruttó fizetés sem álom már

A hazai IT szektorban is rohamos fejlődés mutatkozott meg az elmúlt három évben a fizetések terén. 2020 és 2023 között a Frontend fejlesztők (Javascript, Typescript, Angular, React) iránti kereslet 143 százalékkal emelkedett, fizetésben pedig a seniorok 2020-ban bruttó 1,1 millió, idén pedig már akár bruttó 2 millió forintot kerestek havi szinten.

„Átlagosan 149 százalékos fizetésemelkedés volt megfigyelhető a legnépszerűbb IT pozícióknál az elmúlt három évben. A legnagyobb, 158 százalékos növekedés Python developer körében volt tapasztalható, de a Data Scientist/engineer pozíció esetében is 155 százalékos átlag növekedés mutatkozott” – teszi hozzá Balassa Réka.

Merre tovább?

Ami a 2024-et illeti, úgy tűnik, hogy mind az IT eszközökre fordított költségek, mind pedig a munkaerő juttatások is növekedni fognak a jövő évben nemzetközi szinten – ez már a statista.com jelentéséből olvasható ki. A számítógépekre, táblagépekre, mobiltelefonokra, nyomtatókra, valamint adatközpont-rendszerekre, vállalati szoftverekre és kommunikációs szolgáltatásokra fordított kiadások 2023-ban elérték a bruttó 4,7 billió dollárt. 2024-re várhatóan szintén IT eszközökre fordítanak a legtöbbet az IT szektoron belül, és ez elérheti világszerte akár a bruttó 5,1 billió dollárt is.

A kanadai Techopedia szerint a Cyber Security Engineer, azaz a kiberbiztonsági mérnök iránti kereslet az utóbbi időben rohamosan megnövekedett, 2013 és 2021 között 350 százalékkal ugrott meg, és a jövő évben várhatóan még tovább fog emelkedni, és az egyik legnépszerűbb pozícióvá növi ki magát. A szerepük nélkülözhetetlen a szervezet adatainak és infrastruktúrájának védelmében. Csak az Egyesült Államokban jelenleg több mint 750 ezer kiberbiztonsági állás betöltetlen.

A szakértők azt várják, hogy 2025-re 3,5 millió betöltetlen állás lesz az iparágban. Bruttó 120 ezer dolláros átlagos éves fizetéssel lehet kalkulálni világszerte, és a több éves tapasztalattal rendelkező szakemberek akár bruttó 165 ezer dolláros keresettel az IT szektor egyik legjövedelmezőbb fizetési skáláját képviselik.

Bill Gates, Tim Cook és Mark Zuckerberg kéri: tanítsák meg a gyerekeket a számítógép használatára

A CEOs for CS nevű kezdeményezés mögött a legnagyobb technológiai vállalatok jelenlegi és korábbi vezetői állnak. Nem túloznak: aki érti a dolgát, akár milliomossá is válhat.

Szükséges a bérek folyamatos felülvizsgálata

Balassa szerint a vállalatok számára továbbra is hatalmas kihívást jelent majd az infláció okozta fizetésnövekedés. A jelöltek fejlődni szeretnének, többet keresni, vagy legalább a fizetésüket „reálértéken” tartani. Azon cégek fogják tudni a kiemelt szakmai tudású szakembereket bevonzani, akik folyamatosan felülvizsgálják a béreket, és alkalmazkodnak a piaci változásokhoz, a jelöltek számára stabilitást biztosítanak, a munkavégzésben pedig jelentős rugalmasságot.

2024 elejétől már az IT piac fellendülésére lehet számítani: a digitalizáció, az MI tovább erősödik, idén a harmadik és negyedik negyedévben létszámstopot elrendelt vállaltok újranyitják kapuikat, ugyanis az IT területre szánt erőforrások, beruházások nagymértékben befolyásolják a cégek piaci versenyhelyzetét, fejlődését és jövőjét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!