szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Beleegyezés nélkül, sőt kifejezett tiltás esetén is lopkodja a felhasználók más böngészőkből származó adatait az Edge – állítja sok felhasználó, valamint egy újságíró is.

Különös jelenséget tapasztalt a The Verge újságírója – az Edge böngésző ugyanis, állítása szerint bármiféle engedélykérés nélkül húzta át minden adatát, ide értve a megnyitott lapjait is a Chrome-ból.

A bemutatott ügy előzménye, hogy a szerző egy Windows-frissítés telepítéséhez újraindította a számítógépét. Amikor újból betöltött a gép, valamennyi, a Chrome-ban a frissítés előtt megnyitott lap helyreállt – csak épp, kissé bizarr módon, az Edge-ben. Pedig a Chrome az alapértelmezett böngészője, és csak ritkán használja az Edge-et – így értetlenül állt a történtek előtt.

Az újságíró kiemeli: sosem importálta az adatait a Chrome-ból, az Edge pedig valamiért mégis megtette ezt. Azt is ellenőrizte ezután, hogy véletlen nem aktiválta-e az erre vonatkozó beállítást, de nem. Ellenőrzésképp, egy laptopra is telepítette a szóban forgó frissítést, mely ugyanerre az eredményre futott: az újraindítás után az Edge megnyílt az összes korábbi Chrome-lappal.

Az X-en (a néhai Twitteren) közzétett bejegyzés alatt többen is beszámoltak hasonló tapasztalatokról, tehát úgy tűnik, nem egyedi az eset.

Mint kiderült: a probléma hátterében egy olyan új, különösebb csinnadratta nélkül bevezetett importáló funkció áll, pontosabban annak helytelen működése. Zach Edwards adatvédelmi szakértő maga is a jelenség nyomába eredt, és egy frissen telepített laptopon találkozott egy kapcsolódó üzenettel.

Ez az új importálási funkcióra hívja fel a figyelmet, melyet, ha engedélyez a felhasználó, akkor az Edge folyamatosan elszipkázza a böngészési adatokat más böngészőkből. Előzményeket, sütiket, és a mentett belépési adatokat is. A Microsoft felhívja a figyelmet, hogy ezeket az adatokat csak a számítógépen tárolja el az Edge, de ha valaki belép a böngészőbe a fiókjával, és bekapcsolja a szinkronizálást, már a felhőbe kerülnek.

A bizarr rész, hogy emlékei szerint a The Verge szerzője nem engedélyezte ezt, ahogyan mások sem. A frissítés után ugyanakkor rémlik neki egy kék hátterű figyelmeztetés, ami a telepítés után a beállítások során szokott előjönni, valamint akkor, amikor a Microsoft valamelyik szolgáltatását promotálja. Ez azonban nála egy pillanat alatt eltűnt, úgy, hogy ő még nem is nyomott rá egyetlen gombra sem – lehet, hogy az összeomló üzenet végül úgy könyvelte el, hogy a felhasználó elfogadta a funkciót.

Némi kutatómunka után több Reddit-bejegyzés is előkerült a jelenségről, de a Microsoft támogatási fórumain is vannak beszámolók róla. Az már csak a hab a tortán, hogy van, aki szerint a funkció letiltása esetén is folytatódik az adatok importálása.

A probléma megoldása bizonyára egy frissítés formájában fut majd be. De a Microsoft egyelőre a furcsa hiba létezését sem ismerte el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!