szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az LG a napokban bemutatott egy új, valamivel több mint 30 centis nyújtható kijelző-prototípust, amely akár 45 centisre is kihúzható. De akkor sem lesz semmi baja, ha csavarják vagy hajtogatják. Új lehetőségeket ígér a nyújtható megjelenítők felhasználására.

Még szeptemberben, a szöuli divathéten villantotta meg az LG, hogy mit gondol a nyújtható kijelzők jövőjéről. Ha egyetlen szóban kellene összefoglalni, akkor ez a mikro-LED technológia, amely lehetővé teszi szabadon nyújtható, összehajtható és csavarható megjelenítők készítését. A divathéten egyébként olyan ruhákat mutattak be, amelyekbe ilyen nyújtható kijelzőket építettek.

A mögöttes technológiai részletek akkor még nem voltak elég világosak, viszont nemrégiben az LG bemutatott egy olyan új, 12 hüvelykes (30,48 centiméteres) prototípust, amely – elsőként a világon – akár 18 hüvelykre (45,72 centire) nyújtható, azaz akár 50 százalékkal is megnövelhető a felülete. Emellett úgy csavarták és hajtogatták, hogy több textúrát jelenítsen meg, miközben nagy, 100 ppi felbontást és teljes vörös, zöld és kék (RGB) színskálát kínál.

A 2022-ben bemutatott első „Stretchable” kijelző prototípushoz képest az új panel maximális nyúlási aránya több mint kétszeresére, 20 százalékról 50 százalékra nőtt. Ez a megnövelt nyújthatóság különféle kijelző-tervezési lehetőségeket tesz lehetővé, növelve a technológia potenciális versenyképességét, amikor majd kereskedelmi forgalomba kerül.

Azt, hogy sikerült megduplázni a nyújthatóságot, a vállalat szerint a kontaktlencsékben használt speciális szilícium anyagú hordozó tulajdonságainak javításával és egy új vezetékezési struktúra kidolgozásával érték el. A mindössze 40 mikronos mikro-LED fényforrás használatával az új prototípus megerősített tartóssága azt jelenti, hogy akár tízezerszer is probléma nélkül nyújtható. A tiszta képminőség pedig megőrizhető extrém körülmények között is, például alacsony vagy magas hőmérsékleten, és a panel még az ütéseknek is ellenáll.

Az LG egyébként már számos alkalmazást elképzelt, például olyan kijelzőket az autóban, amelyek lehetővé teszik a virtuális gombok tényleges kiugrását, és közvetlenül a képernyőn történő megnyomását a vezetés közbeni tapinthatóbb élmény érdekében, vagy olyan tűzoltó egyenruhákat, amelyek paneljei valós időben jelenítik meg a releváns információkat.

LG Display

Azonban nem volnánk igazságosak, hogy ha nem beszélnénk az amúgy ígéretes technológia néhány korlátjáról. Hiába a jól kinyújtható kijelző, a képminőség egyelőre nem fog vetekedni azzal, amit egy átlagos okos telefonon el lehet érni. A panelek ugyan 100 ppi-s felbontást kínálnak, viszont ez a modern szabványokhoz képest meglehetősen alacsony. Csak összehasonlításképpen: az iPhone 16 pixelsűrűsége 460 ppi, és még az olyan rugalmas telefonképernyők is, mint a Samsung Galaxy Z Fold6, 374 ppi-vel büszkélkedhetnek. Ráadásul a kínált teljes RGB szín meglehetősen alapvetőnek tűnhet, amikor a modern okostelefonok ennél jóval szélesebb skálát kínálnak.

Persze ne legyünk igazságtalanok, ezek a problémák elhalványulnak a lehetséges felhasználási esetekhez képest, ugyanis rengeteg újítás kapcsolódhat az olyan megjelenítőkhöz, amelyeknek már nem szab határt a merevségük. A Tom’s Hardware szerint ugyan nagyon könnyen elképzelhető, hogy az ilyen kijelzők soha nem lesznek annyira elfogadottak a többség által, mint a hagyományos panelek, az általuk kínált felhasználási lehetőségek azonban mindenképpen figyelemre méltók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!