szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Hubble űrteleszkóp felvételei alapján a Jupiter rendkívül erős mágneses tere, valamint az Io hold vulkanikus tevékenysége páratlan folyamatokat indít be a bolygó légkörében.

A Jupiter egyik legismertebb vihara a Nagy Vörös Folt, amit már a 17. században is megfigyeltek a csillagászok, és minek átmérője akkora, mint az egész Föld. Ez azonban nem az egyetlen monumentális vihar a hatalmas bolygón: a Hubble űrteleszkóp az ultraibolya tartományban készített felvételeket az égitestről, amelyek felfedték, hogy a sarkkörök környékén hatalmas, Föld méretű köd keletkezik. Mindezért a bolygó rendkívül erős mágneses tere a felelős, ami 20 ezerszer erősebb, mint a bolygónké.

A Hubble 2015 és 2022 között készített felvételein az esetek 75 százalékában sötét, ovális UV-foltok fedezhetők fel a bolygó déli pólusánál – számolt be róla az IFLScience. A képződményeket az 1990-es években látták először a tudósok: 1994 és 2022 között összesen nyolc ilyen jelent meg a Jupiter déli, kettő pedig az északi sarkánál.

Troy Tsubota / Michael Wong / UC Berkeley

A Kaliforniai Egyetem tudósai szerint ezek a sötét foltok 50-szer vastagabbak, mint a tipikus koncentráció, és valószínűleg az örvények dinamikája miatt alakul ki, nem pedig a felső légkörből származó, nagy energiájú részecskék által kiváltott kémiai reakciók miatt. Az erről szóló tanulmány a Nature Astronomy hasábjain jelent meg.

A szakemberek úgy vélik, a mágneses tér és az ionoszféra – a bolygót körülvevő töltött részecsék rétege –, valamint a mágneses tér és az Io nevű hold által kibocsátott vulkáni anyag közötti kölcsönhatás miatt jöhetnek létre a képződmények. Ez a két kölcsönhatás ugyanis a súrlódás miatt örvényeket, mágneses tornádókat hoz létre, ezek pedig arra kényszerítik a ködöket, hogy hatalmas ovális alakba rendeződjenek.

A kutatók szerint a Jupiter légkörének vizsgálata és a működésének megértése kulcsfontosságú, később ugyanis ezekből az adatokból lehet pontosabb meghatározást készíteni az exobolygókról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!