Lézerfegyvert tesztelt a brit hadsereg, az összes drónt lelőtték vele

A brit védelmi tárca szerint a lézerfegyver a hagyományos lőszereket alkalmazó eszközöktől eltérően gyakorlatilag korlátlanul bevethető.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Lézerfegyvert tesztelt a brit hadsereg, az összes drónt lelőtték vele

Új típusú drónelhárító lézerfegyvert tesztelt sikerrel a brit hadsereg. A londoni védelmi minisztérium szerint a nagy energiájú fegyvert egy páncélozott járműről irányították a teszt céljából útnak indított drónok felé, és a fegyver mindegyiket megsemmisítette.

Az új fegyver intenzív infravörös sugarat irányít a kijelölt célpontokra, amelyeket magasan fejlett érzékelő és követő rendszerekkel azonosít.

A védelmi tárca szerint a lézerfegyver a hagyományos lőszereket alkalmazó eszközöktől eltérően gyakorlatilag korlátlanul bevethető, így költséghatékony alternatívát jelent egyes jelenleg hadrendben álló fegyverek helyett.

A londoni védelmi minisztérium az utóbbi hetekben több más új, szintén lézertechnológiával működő támadó és védelmi fegyverrendszer kifejlesztéséről is beszámolt. A tárca október végén bejelentette, hogy a brit légierő lézertechnológián alapuló, repülőgépekre felszerelhető rakétaelhárító rendszert tesztelt százszázalékos találati pontossággal.

A minisztérium nem sokkal korábban azt közölte, hogy még ebben az évtizedben légi támadóeszközök, mindenekelőtt drónok és rakéták elhárítására alkalmas lézerfegyverekkel szerelik fel a brit hadihajókat is.

Fénysebességgel lőtte ki a célpontot az új brit lézerfegyver

Az amerikai Raytheon fejlesztett lézerfegyvert a brit légvédelem számára, amivel egyet lőni kevesebbe kerül, mint egy csésze tea.

A múlt hónapban új típusú, brit gyártmányú miniatűr manőverező robotrepülőgépet is sikerrel tesztelt a brit királyi légierő. A Spear (Lándzsa) nevű új generációs fegyvert egy Typhoon típusú harci repülőgépről indították kijelölt célpontra irányítva a svédországi Vidsel katonai tesztlétesítmény légterében.

Az új fegyvertípus hatótávolsága meghaladja a 100 kilométert, és számos célpont, köztük légvédelmi rendszerek, hajók, harckocsik, védett katonai létesítmények és nagy sebességgel mozgó járművek ellen is bevethető.

Hadrendbe állításuk után a Spear robotrepülőgépekkel a brit légierő F-35B harci repülőgépeit szerelik fel, és ezzel lehetővé válik bevetésük a szárazföldről, valamint a brit királyi haditengerészet Queen Elizabeth osztályú repülőgéphordozóiról egyaránt.

Az F-35B repülőgépekre egyenként nyolc Spear robotrepülőgép szerelhető fel.

(Képünk illusztráció)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.