szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Két olyan európai székhelyű cég egyesíti most a tudását, amelyek élenjárnak adatvédelmi törekvéseikben. Ennek keretében az amúgy is biztonságos Vivaldi böngésző megkapja a ProtonVPN-t, az egyik legjobbra értékelt virtuális magánhálózatot.

A virtuális magánhálózat (VPN) titkosított „alagúton” keresztül küldi és fogadja az adatokat, azaz ha valaki ilyet használ, biztonságban érezheti magát, nehéz nyomon követni az online tevékenységét. Sokan, a biztonságos netezést szem előtt tartva, szívesen használnának ilyet, így most jó hír lehet számukra, hogy a ProtonVPN beépül a Vivaldi böngészőbe.

Bár nem állítható, hogy a Vivaldi túlzottan elterjedt lenne (nálunk is csak kevéssé ismert), azonban remek funkciói vannak, könnyen testre szabható, ám ami talán még ezeknél is lényegesebb, előtérbe helyezi a felhasználói adatvédelmet: beépített hirdetéskövetési védelmet, hirdetésblokkolást és külön adatvédelmi menüt kínál. A ProtonVPN egy igen jó virtuális magánhálózat, amely nem naplózza az online tevékenységeket és nem jelenít meg hirdetéseket.

Most ez a két európai entitás (a Vivaldi központja Norvégiában, míg a Proton AG-é Svájcban található) egyesítette az erőit, és mostantól a ProtonVPN közvetlenül elérhető a Vivaldi asztali böngészőjéből. A használatához Vivaldi- vagy Proton-fiókra van szükség. A szolgáltatás ingyenes, ezért a sebességek „közepes” besorolásúak. A felhasználók öt véletlenszerűen kiválasztott ország szerverei közül választhatnak, és nincsenek sávszélesség-korlátok. A nyílt forráskódú szolgáltatást AES-256 vagy ChaCha20 segítségével titkosítják.

ProtonVPN a Vivaldi bönglszőben
Vivaldi

Aki többet szeretne ennél, az előfizethet a ProtonVPN Plusra. Ennek fejében nagyobb sebességet kap, és mintegy 110 ország több mint 11 ezer szervere közül választhat. A VPN funkció jelenleg csak a böngésző asztali változatában érhető el.

A Vivaldi szóvivője elmondta a The Registernek, hogy bár több böngésző is kínál ingyenes VPN-szolgáltatást, viszont sok közülük nem nyújt csúcsminőségű biztonsági, teljesítmény- vagy feloldási képességeket. Gyakran csak új IP-címet adnak a felhasználóknak, miközben nem is titkosítják a forgalmat.

 „A fogyasztóknak szerte a világon elegük van a legnagyobb és legbefolyásosabb technológiai cégek adatgyűjtéséből, azonban egészen a közelmúltig nem volt alternatívájuk. Európa tökéletes helyzetben van ahhoz, hogy ezt az alternatívát kínálja, amit olyan cégek építenek, mint a Proton és a Vivaldi” – mondta David Peterson, a Proton VPN vezérigazgatója.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!