szerző:
- esel -
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Törvényszék az egymás mellett létező valóságok közül választott magának egy tetszőlegeset: az Ökotárs gyanús volt, tehát legitim volt a házkutatás, tehát legitim volt a leszélhámosgittegyletezés.

Újabb jó hír a radikális, cenzúramentes szólásszabadság kedvelőinek: miután nagyvállalkozói körökből – forrás megadásával – legitimálták a "geci" szó használatát egy vezető közéleti szereplő esetében, ill. vonatkozásában, mostantól nyugodtan lehet "szélhámos gittegyeletnek" nevezni mindazon szervezeteket, amelyekről "nem alap nélkül" úgy gondoljuk, hogy szélhámos gittegyletek.

Történt ugyanis, hogy a Lázár János vezette Miniszterelnökség első fokon pert nyert az Ökotárs Alapítvánnyal szemben: Csepreghy Nándor helyettes államtitkár nem sértette meg a norvégok által finanszírozott, a rendőrség és a Kehi által vegzált alapítvány és más alapkezelők jó hírnevét, amikor "szélhámos gittegyleteknek" nevezte őket. Az MTI rövid hírében a helyettes államtitkár interpretációjában ismerhetjük meg a bíróság árnyalt érvelését (miközben az alapítványt meg sem kérdezik az ítéletről), eszerint "ezt a kijelentést a megfogalmazásakor 'nem alap nélkül tette' – mondta a helyettes államtitkár".

A helyettes államtitkár nem az a típus, aki szereti értelmezni a bírósági ítéleteket, azért csak annyit jegyezne meg, hogy "Minden olyan szervezet, amely megpróbálja ezeket a forrásokat 'egy szűk, marginális csoporthoz bekötni', megítélésük szerint árt a teljes civil társadalomnak", ezért aztán "a szélhámos gittegylet kifejezés nemcsak akkor volt időszerű vélemény, hanem ma is fenntartható". Ez fontos érvelés, jegyezzük meg a későbbiekre vonatkozóan.

Nyilván már nem emlékszünk, hiszen több mint egy hónapja történt, hogy Budai Központi Kerületi Bíróság (BKKB) jogerősen úgy döntött: jogellenes volt a tavaly szeptemberi házkutatás az Ökotársnál, "még bűncselekmény gyanúja sem állt fenn a szervezet tevékenységével összefüggésben, ezért a rendőri fellépésnek nem volt törvényes alapja". Három hónappal korábban ugyanennek a bíróságnak egy másik bírája "még szinte minden tekintetben törvényesnek és indokoltnak ítélte ugyanezt a házkutatást" (nol.hu). Jogerős az is.

Nem csoda, hogy a Fővárosi Törvényszék az egymás mellett létező valóságok közül választott magának egy tetszőlegeset: az Ökotárs gyanús volt, tehát legitim volt a házkutatás, tehát legitim volt a leszélhámosgittegyletezés. Sima ügy.

Reméljük, hamar átszivárog a napi bírósági gyakorlatba egy véletlenül sem gyanús, hiszen kormányközeli civil szervezet, a CÖF norvégügyi házmesterkultúrája ("Megengedhetetlen, hogy megélhetési tollforgatók és álcivil alkalmazottak hatékony kontroll nélkül vádaskodjanak, és adott esetben akár a demokratikus rend megdöntésére szövetkezzenek"), és aszerint bírálja el egy civil gyanússágát, hogy az hogyan viszonyul a leghitelesebb civil szervezethez: a Nemzeti Együttkorrumpálódás Kormányzatához.

Csepreghy Nándornak teljesen igaza van: minden olyan szervezet, amely megpróbálja a közpénzeket "egy szűk, marginális csoporthoz bekötni", árt a társadalomnak. Aki tehát ilyet tesz, mint pl. Magyarország jelenlegi kormánya, azt "nem alap nélkül" nevezhetjük szélhámos gittegyletnek. Igaz, helyettes államtitkár úr? Örülök, hogy egyetértünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!