Tetszett a cikk?

“Robbantani mentem, este jövök” – mivel a gengszterek általában nem szoktak ilyen cetlit hagyni a konyhaasztalon, így találgatásokra vagyunk utalva, milyen bizonyítékok alapján kondította meg a vészharangot kormányfőnk egy politikai tömegrendezvényekre utazó szlovákiai merénylőbrigád okán.

Nehezen lehetne jelenleg eldönteni, a megfigyelési ügyre hajazó, szocialista kivitelezésű blöffről, avagy reális fenyegetésről van-e szó. A tálalás mindenesetre alapot nyújt a gyanakváshoz. A titkosszolgálatokra – és az őket felügyelő kormányokra – nemigen jellemző, hogy folyamatban lévő antiterrorista műveletek létéről készségesen beszámolnak a sajtó előtt. Inkább az a tendencia, hogy szívesebben bújnak az államtitok fogalmának kerítése mögé. Politikus csak akkor hozakodik elő ilyenekkel, amennyiben voksokban manifesztálódó hasznot lát benne. Ettől függetlenül az előadott információhalmaz lehet igaz vagy hamis.

A dunaszerdahelyi Sátor
Lajost körözi a magyar
rendőrség
© police.hu
A madridi vonatrobbantás óta a demokratikus politika szereplőinek is nyilvánvaló, egy szavazást közvetlenül megelőző véres terrorakció nemcsak hatással van a választás kimenetelére, de el is döntheti azt. Nagy hát a kísértés, hogy a kampánytusában, célvonal előtt, a győzelem érdekében valamelyik küzdőfél detonációktól kísért apokalipszist koholjon. Az operatív munkát csak kémregényből ismerőknek is büdös a dolog: illetékes hatóság tudja a bombás különítmény létszámát, tagjainak személyazonosságát. Mégis csak késve teszik közzé adataikat, fotóikat, nem kínálnak fel értük nyomravezetői díjat. Vannak hát furcsaságok. Amikre nemigen kapunk egyhamar választ. A terroristák, bérgyilkosok figyelésének eredményét tartalmazó műveleti dossziék államtitkot képeznek. Így a politikus nyugodtan csúsztathat, lódíthat azokra hivatkozva, a nyilvánosság úgyse tudja szembesíteni vele. Az is érdekes, hogy először bombákról rezonálnak, aztán meg a pánik indokolatlanságáról beszélnek.

De pusztán az, hogy egy krízishelyzetet (vagy annak lehetséges bekövetkeztét) a hatalomban lévő, esetleg oda törekvő pártpotentát kihasznál, saját hasznára kamatoztat, még nem jelenti, hogy maga idézte elő a válságot, netán hazudta az egészet. Az 1998-as – máig felderítetlen megrendelői hátterű, de a gyanú szerint ugyancsak szlovák végrehajtókkal kiviteleztetett – robbantássorozat politikailag releváns haszonélvezője Szájer és Torgyán, rajtuk keresztül pedig a jobboldal volt. A két ellenzéki vezető, a lakásuknál robbant pokolgép ürügyén a közvélemény szemében logikusnak tűnő (és rendkívül kifizetődő) módon állíthatta, azért törtek az életükre, mert ők a maffia- és korrupcióellenes hadjárat élharcosai. Ám ebből – ugye – nem következik, hogy Szájer és Torgyán önmerényletet csinált volna. Ugyanígy kár lenne a tényleges helyzetismeret nélkül az egészet Gyurcsány nyakába varrni. A cui prodest? - feltehető kérdés, ám a rá adott válasz könnyen tévutakra vihet. Ha mindent azon keresztül ítélünk meg, kinek állt érdekében, akkor az összes háborút a koporsókészítők és temetkezési vállalkozók robbantották ki. Hisz azok tényleg nagyot kaszáltak helyi konfliktuson, világégésen egyaránt.

Ne ítéljük hát el kapkodva politikusainkat, de azért ne is mentsük fel idejekorán őket. Mára a feledés homályába merült, hogy a 2004-es uniós kampányban Demszky Gábor tornádóriadót fújt. Mint kiderült, alaptalanul. Aztán a főpolgármester visszakozott, magyarázkodott, hogy tévedés, kommunikációs baki volt az egész, nem is ő adta ki az időjárási kataklizmára figyelmeztető sajtóközleményt. Más források szerint az uniós választáson SZDSZ-listavezető városatya kampánystábjából dobta fel valaki a rémhírgyanús infót. Nyilván plusz voksokban reménykedtek az elemi csapás árnyékában is higgadt lord-major képétől. Azt is tudjuk, ha nem lenne árvíz, baromfivész, vagy más katasztrófa, a PR-csapatok szerint ki kéne találni. Orbán és Gyurcsány emlékezetes alakításaikor is láthattuk, nincs is meghatóbb a sáros gumicsizmában, homokzsákokkal megrakodva kubikoló vagy influenzagyanús madarakat vírusszűrő maszkban tanulmányozó miniszterelnöknél. Így csak remélni tudjuk, egyetlen politikusnak sem nyílik lehetősége pokolgépes robbantás helyszínén csiszolni az imázsát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Választás 2006

A közvélemény-kutatók pártkötődései

Szinte naponta adnak hírt a közvélemény-kutató cégek a választási küzdelem állásáról. Elfogultak -e, és ha igen,melyik irányba a nyilvánosság előtt függetlenségükre oly kényesen ügyelő intézmények?

Vélemény

Könyv Orbánról - Térkép a damaszkuszi úthoz

Orbán Viktornak két évtized terméséből kiválogatott interjú- és beszédrészlet-gyűjteményét lapozgatva, pályaívének cikcakkjairól beszélve két dolgot rögtön előrebocsátanánk. Először, az utóbbi másfél évtizedben nem Orbán az egyetlen, aki változott. Másrészt, ha nem bűn kommunistából szociáldemokratává válni, antikommunista liberálisból posztkádári utópárt szövetségesévé lenni, akkor talán azért sem kéne valakit keresztre felszögezni, mert liberálisból populista retorikájú konzervatív lett.

Vélemény

Svéd eurócsavar

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök javasolta: legyen 2008-ban véleménynyilvánító népszavazás arról, hogy csatlakozzunk-e 2010-ben az euróövezethez. Mivel az ötlet azon nyomban elnyerte a Fidesz egyetértését, immár a választási eredmények ismerete nélkül is tudhatjuk, hogy lesz ilyen népszavazás. És legfeljebb csak remélhetjük, hogy mégsem lesz. A javaslat ugyanis legalább két sebből vérzik.

Választás 2006

Kampány: az ideológia visszavág?

A választás első fordulója előtt két héttel a kampányban teljes dicsőségében megjelent az ideológia. Míg korábban a pártok elsősorban ígéreteiket versenyeztették, és a köztársasági, illetve nemzeti retorika csak alárendelt szerepet játszott, most hirtelen szinte kulturkampfba fordult a kampány.

Vélemény

Kisebb parlament, választásirendszer-reform

A Political Capital évjelentése szerint az elmúlt év politikai sikerszava a populizmus volt. A 2004. év végi kettős népszavazás tanulsága a pártok számára ugyanis az volt, hogy ideológiai érveléssel csak a törzsszavazók érhetők el, a bizonytalan többség leginkább a szociális demagógia és a félelemkeltés eszközeivel mozgósítható. Körösényi András politológus írása a Kommentár című folyóiratból szemlézve.