Tetszett a cikk?

A Bankszövetséggel folytatott tárgyalások nyomán elmaradt a tüntetés, amelyet a baloldali Demokratikus Hálózat (DH), illetve személy szerint annak elnöke, Galba-Deák Ádám november 19-ére szervezett a Bankszövetség székháza elé, a József nádor térre. Ugyanakkor változatlanok a szervezet követelései: segítséget várnak a bankoktól a pénzügyi válság miatt nehéz helyzetbe került, hiteleik megnövekedett részleteit fizetni képtelen állampolgárok gondjainak enyhítésére. A követelések jogosságáról, az állampolgári felelősségről kérdeztük Galba-Deák Ádámot.


Galba-Deák Ádám
hvg.hu: Nem érzik úgy, hogy  amikor a Nemzetközi Valutalap, a Világbank és az EU az utolsó pillanatban mentette meg Magyarországot a gazdasági csődtől, valóságos istenkísértés fellépni a bankok ellen?

Galba-Deák Ádám : Itt az ideje, hogy a bankok is áldozatot vállaljak. Gondoljuk csak meg: miközben nyugdíjasok tíz- és százezrei a bőrükön érzik a költségvetési elvonások hatásait, csak az OTP idén 220 milliárd forint adózott profitot termel, s ezért a vezetői munkatársai óriási jutalmakat, prémiumokat tesznek zsebre. Követeljük, hogy ezekről az összegekről mondjanak le, s hozzanak belőle létre alapítványt a nehéz helyzetbe került adósok megsegítésére. Továbbá: az OTP oldja fel egyes hátrányos helyzetű településekre bevezetett hitelezési tilalmat. Lehetővé kell tenniük azt is a bankoknak, hogy a devizában felvett kölcsönöket az adósok devizában törlesszék, legyen vége a bankok nyerészkedésének az árfolyamokkal. Erről csak annyit, hogy a sarki arab pénzváltó jutányosabban ad el nekem eurót vagy svájci frankot, mint egy hazai kereskedelmi bank. Igényeljük továbbá, hogy csökkentsék a töredékére a rendkívül magas kezelési költséget, többek között a számlavezetési díjat, mely Európában talán nálunk a legmagasabb.

 A Demokratikus Hálózat követelései

-  Követeljük, hogy egyetlen hazai pénzintézetben se osszanak egy ilyen szégyenteljes év után jutalmat. Az arra szánt pénzből a Bankszövetség közreműködésével hozzanak létre egy alapítványt, amely a nehéz helyzetbe került adósokat tudja megsegíteni.
- Az OTP azonnali hatállyal oldja fel a kistelepüléseket érintő hitelezési tilalmát, ne taszítson milliónyi állampolgárt az uzsorások karjaiba.
- A bankok biztosítsanak átmeneti hiteltörlesztési könnyítést az azt igénylőknek. Az igénylők minimum három hónapos haladékot kaphassanak. Ezen időszak alatt csak kamatot kelljen fizetni a hitelek után.
- A bankok tegyék lehetővé, hogy az euró vagy svájci frank alapú kölcsönöket lehessen közvetlenül devizában is törleszteni. Elég volt a bankok árfolyam-nyerészkedéséből!
- A bankok csökkentsék töredékére az érthetetlenül magas kezelési költségeket.
- A Bankszövetség működjön közre annak érdekében, hogy a Diákhitelek törlesztő részletei mérséklődjenek, vagyis a nettó jövedelem alapján történjen a törlesztés. (Jelenleg egész éves bruttó keresethez viszonyítva határoznak meg 6 százalékos törlesztési arányt).

hvg.hu: Beszéljünk most a magyar lakosság eladósodásáról. Ki viseli érte a felelősséget?

G.D.A: A magyar lakosság pénzügyi téren alulképzett, és a bankok nem bocsátották a hitelfelvevők rendelkezésére a szükséges információkat. Szinte rátukmálták az emberekre a kölcsönöket, óriási reklámkampányt folytattak. Nem lehet Katát táncba vinni, ha nem akar táncolni. És ha nincs zene, Kata akkor sem táncolhat, ha lenne hozzá kedve. Ha tehát nincsenek a reklámok, a bankok elképesztően széleskörű marketingje, akkor a magyar állampolgárok nem vettek volna fel ennyi kölcsönt. Még most is hirdetnek hathónapos kedvezményes részlettel húsz-harmincmilliós hiteleket. Az arcátlan profitmaximalizálás jegyében szinte felszólították a lakosságot: óriási a pénzbőség, adósodjanak csak el! Az egyszerű állampolgárok nem fordultak jogászhoz, mielőtt aláírták a szerződéseket, s most, hogy kitört a válság, rendkívül kiszolgáltatott helyzetbe kerültek.

hvg.hu: Bár a hitelszerződések valóban kifogásolhatók morális szempontból, érvényesek a bíróság előtt. Csak egy újabb kommunista „rendszerváltással” lehetne megsemmisíteni őket. Csakugyan ezt akarják?

G.D.A: Ez eszünkbe sem jutott. Viszont azt szeretnénk, ha azok, akik súlyos pénzzavarba kerültek, legalább két-három hónap haladékot kapjanak a hiteleik törlesztése alól.

hvg.hu: Sikerült erről megállapodni Nyers Rezsővel, a Bankszövetség elnökével?

G.D.A: Két pontban egyetértés körvonalazódott, ezért is mondtuk le egyelőre a tervezett tüntetést. Az egyik az, hogy a bankok adjanak három hónapos moratóriumot, mindenkinek, aki hozzájuk fordul, mégpedig a szociális okok vizsgálata nélkül, mert erre a pénzintézeteknek nincsenek szakaembereik. Elfogadta azt is, hogy a devizában felvett hiteleket devizában is lehessen törleszteni. Állítólag erről a bankok már tettek is javaslatot a Pénzügyminisztériumnak. Reméljük, hogy a kormányon lévők levonják a válságból a szükséges következtetéseket. Szeretnénk, ha az állam minél nagyobb mértékben szólna bele a bankok irányításába, és „bankmentő csomag” fejében részesedést szerezne bennük.

hvg.hu: Gondolja, hogy ez megoldaná a problémákat? Vajon a magyar kormánynak van-e világos koncepciója arról, hogyan lábaljunk ki a gazdasági válságból, és rendelkezésre állnak a szükséges eszközök is?

G.D.A: Úgy érzem, hogy nemcsak a mi vezetőink, de még a világ vezetői sem tudják, mit tegyenek. A legújabb hírek arról szólnak, hogy az Egyesült Államokban közel egymillióan kerültek már az utcára. Nálunk is egyre szaporodnak a gyárbezárások, a munkanélküliek száma állandóan nő. Egyelőre kármentés folyik, senki sem tudja mi lesz akár csak egy vagy két hét múlva.

Pelle János


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!