Tetszett a cikk?

A tel-avivi magyar nagykövetség által kezdeményezett háromoldalú kutatási együttműködés keretében izraeli és palesztin tudósok látogattak a miskolci Nanotechnológiai Kutatóintézetbe. A hvg.hu tudósítójának kérdéseire Danny Porath, a Jeruzsálemi Héber egyetem professzora és Mukhles Sowwan, a Jeruzsálem keleti határán található palesztin Al Quds Egyetem oktatója válaszolt.


Danny Porrath (balról) és Mukhles Sowwan. A nanotechnológiában
egyetértenek
© Shiri Zsuzsa
hvg.hu: Miért háromoldalú az együttműködés?

Mukhles Sowwan: A mi egyetemünk nanotechnológiai laboratóriumát az EU közreműködésével világszínvonalon szerelték fel, ma ez az egyetem nemzetközileg legelismertebb kutatóhelye. Szerencsésen találkozott érdeklőésünk a magyarországi és izraeli tudósokéval.

Danny Porath: Egyetértek, a mi egyetemünk is jeleskedik ebben a tudományágban, egyébként a világ egyetemeinek rangsorában az idén a 93. helyet szereztük meg. A magyar részvételt indokolja, hogy pontosan tudják, mekkora a nanotechnológia jelentősége az orvoslásban, az elektronikában, a környezetvédelemben és számos kezdeményezésük van ezen a területen. Az sem mindegy, hogy az izraeli és a palesztin feleken kívül egy EU-tagállam is részese a kutatásnak, annál inkább mert a későbbiekben számítunk az Európai Unió e célra rendelkezésre álló forrásaira is kutatásain finanszírozásánál. Magyar oldalon is számos hozadéka lehet az együttműködésnek. Magyar kutatók bepillantást nyerhetnek az izraeli módszerekbe, magyar cégek részt vállalhatnak a jövőben ipari alkalmazásokban, elleshetik izraeli kollégáiktól, miként lehet gyorsan alkalmazni az iparban a legújabb tudományos eredményeket. Ez ugyanis az izraeli kutatóműhelyek egyik legfőbb erőssége.

hvg.hu: Tudomásunk szerint egyesek – mind izraeli mind palesztin részről - ellenzik az effajta együttműködést. Hogyan tudnának nekik válaszolni?

M. S.: Szerintem nincs izraeli és palesztin tudomány, nincsenek izraeli és palesztin tudósok, csak tudomány van és tudósok vannak. Fontos a gondolkodás szabadsága. Munkámat végzem, képezni próbálom a diákjaimat, megpróbálom velük megismertetni a legújabb tudományos módszereket, a legkorszerűbb technológiákat. Ez a válaszom a kifogásolóknak.

D. P.: Nem is vizsgálom, hogy van-e ilyen, inkább a támogatókat keresem. Ellendrukkerek inkább a palesztinoknál vannak, náluk is inkább a szélsőségesek közt találhatók.

hvg.hu:: Részt vesz más tudományos együttműködésekben is?

M. S.: Kooperálunk Németországban a drezdai egyetemmel, Hollandiában a groningeni egyetemmel, valamint Párizzsal is, de ez az első izraeliekkel közösen végzett kutatásunk. Nem az izraeli, a francia vagy a német kapcsolatokat keresem, hanem a virágzó, hasznos tudományos kötődéseket építem, bárhonnan is jönnek azok.

D.P.:Igen, az IPSO keretében számos nagyon sikeres együttműködésünk fut. Ez egy izraeli- plaesztín tudományos szervezet, amit nálunk az izraeli tudományos akadémia vezetői irányítanak. Másrészt a DFG, a német kutatóközösség égisze alatt is folynak együttes izraeli -palesztin közös munkák.

hvg.hu: Lesz ennek az együttműködésnek politikai hozadéka is?

M. S.:Nem gondolom, hogy a tudománynak politizálnia kellene, de kétségtelen, a tudományos együttműködés közelebb hozhatja a békét. A jövőben talán sűrűbb lesz a diákcsere, a közös tudományos kutatás, és mellesleg közelebb kerülünk egymáshoz.

D. P.: A tudomány nem politika. Persze ahol emberek vannak együtt, ott megjelenik valamilyen szinten a politika is, és ahol van természet, ott megjelenik a tudomány. Ezek a dolgok összefonódnak és érdekesebbé teszik életünket. Tudományos együttműködésünk közelebb hozza egymáshoz az izraelieket és a palesztinokat.

Shiri Zsuzsa / Jeruzsálem
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!